Najmądrzejsze rasy psów

Najmądrzejsze rasy psów otwiera jedna z moich ulubionych – australian cattle dog. Jednak nie tylko on może poszczycić się wyższym ilorazem inteligencji. Na tej liście znajdują się bardzo popularne, ale także nieznane szerzej psy. Może warto się z nimi zapoznać?

Najmądrzejsze rasy psów jest kontrowersyjnym stwierdzeniem, bo klasyfikuje i wywyższa jedne rasy nad innymi. U niektórych można zauważyć znacznie wyższy iloraz psiej inteligencji, jednak czy to psie IQ świadczy o uczuciu i więzi jakie z nim mamy? U niektórych może spowodować nawet problemy wychowawcze.

Jakie rasy psów są najmądrzejsze? Czy psia inteligencja zależy od rasy? Inteligencja a psia psychika

10. Najmądrzejsze rasy psów:
australian cattle dog

Australian cattle dog, jak nazwa wskazuje, pochodzi z Australii. Jest psem silnym i bardzo zwinnym. Jako pies pasterski jest niezwykle czujny, ale zarazem zrównoważony i spokojny. Póki co, ta rasa nie jest zbyt popularna w Polsce, ale coraz częściej można je spotkać na spacerach. 

9. Najmądrzejsze rasy psów:
rottweiler

Rottweiler oprócz tego, że jest najmądrzejszy, zalicza się do ras niebezpiecznych. Rottki są niezwykle oddane swojemu właścicielowi, ale są też bardzo dominujące, charakterne i uparte. To wynika z ich wysokiego poziomu psiej inteligencji. Polecane są doświadczonym właścicielom. 

8. Najmądrzejsze rasy psów:
papillon

Nazwa papillona nawiązuje do motyli. Zawdzięczają to zapewne swojej budowie i niezwykle kudłatym, rozłożystym uszom – przypominają motyle skrzydła. Są niezwykle towarzyskie, ale najbardziej zżywają się ze swoim właścicielem. Uwielbiają się bawić, kiedy się nudzą, stają się trochę nieznośne. 

7. Najmądrzejsze rasy psów:
labrador

Labrador zalicza się do grupy retireverów, do których zalicza się także golden. Są to psiaki uwielbiające wodę i zabawę. Ja sama opisuję je, jako czworonogi, które składają się z ogona, żołądka i miłości. Kto ma labradora, ten na pewno ze mną się zgodzi. Często rekomendowane dla rodzin z dziećmi, cechuje się uległością i brakiem agresji. 

6. Najmądrzejsze rasy psów:
owczarek szetlandzki, czyli sheltie

Opisywany jako mały lassie. Jednak takie nazewnictwo odbiera tej rasie osobowość, która niby podobna, ale jednak różni się od psiaków rasy owczarek szkocki. Sheltie sa niezwykle wesołe, żywe i energiczne. Uwiebiają zabawę i są niezwykle oddane właścicielowi. Jest to szczególnie towarzyski psiak.