Psy

Najstarsze rasy psów

 

najstarsze rasy psów

Wśród najstarszych ras psów, chiński Saluki jest jedną z najbardziej starożytnych. Jego historia sięga 685 r. p.n.e., czasów dynastii Tang. Jego smukłe, zaokrąglone ciało i lekko pochylona twarz nadają mu wyjątkowy profil. Dawna rola chińskiego suki polegała na polowaniu na zające, ale był on również wykorzystywany jako pies stróżujący. Chociaż jego przodkowie byli przede wszystkim myśliwymi, rasa ta była również wykorzystywana jako pies towarzyszący i stróżujący dla bogatych i wpływowych ludzi.

Basenji

Basenji jest jedną z najstarszych ras psów. Nazwa rasy pochodzi od ludu Basenchi zamieszkującego lasy deszczowe Ituri i oznacza „małą rzecz z buszu”. Basenji są niezależne i spokojne, gdy przebywają wśród ludzi, ale są bardzo powściągliwe w stosunku do obcych. Basenji świetnie dogadują się z dziećmi, ale mogą być powściągliwe w stosunku do obcych. Basenji są również niezwykle skrupulatne, pielęgnują się jak koty.

Basenji jest bardzo inteligentnym i upartym psem, który może być wspaniałym towarzyszem. Wielu historyków uważa, że rasa Basenji jest jedną z najstarszych ras psów na świecie. Te starożytne psy zostały odnalezione na malowidłach jaskiniowych w Libii. Są bardzo aktywne i potrzebują dużo ruchu, aby zachować zdrowie i sprawność fizyczną. Jest to również bardzo aktywna rasa, która potrafi pokonywać ogrodzenia z drutu łańcuchowego. Dla tych, którzy mają dużo czasu, aby poświęcić go swojemu psu, Basenji może być odpowiednią rasą.

Zgodnie z badaniami genetycznymi Basenji jest jedną z najstarszych ras psów na świecie. Porównania genetyczne ponad 161 ras psów wykazały, że Basenji może być najstarszą rasą psów na ziemi. Badania genetyczne dowiodły, że basenji wyewoluował na kontynencie afrykańskim. Starożytni Egipcjanie wykorzystywali basenji do polowań i tropienia, a wizerunki tej rasy psów odkryto na egipskich grobowcach. Wskazuje to, że rasa ta mogła zostać udomowiona tysiące lat temu.

Shih Tzu

Shih Tzu są jedną z najbardziej lubianych ras psów. Chociaż mogą dużo szczekać, gdy poznają nowych ludzi, zazwyczaj szybko się do nich przekonują i uwielbiają chłonąć ludzkie uczucia. Shih Tzus są doskonałymi towarzyszami zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wymagają podstawowej opieki, szkolenia i regularnej pielęgnacji. Długość życia Shih Tzu wynosi od 10 do 16 lat i można go znaleźć do małego mieszkania.

Shih Tzu prawie wyginął, gdy do władzy doszła Komunistyczna Partia Chin. Jednak po jej śmierci obcokrajowcy utrzymali rasę i jej program hodowlany przy życiu. Dziś każdy Shih Tzu na świecie wywodzi się od tych 14 psów. Shih Tzu ma okrągłe, szeroko rozstawione oczy. Jego krótka kufa jest również ozdobiona futrzanymi wąsami i uszami.

Nazwa Shih Tzu oznacza „mały lew” i uważa się, że pochodzi od skojarzenia z tybetańskim buddyjskim bogiem nauki. Pies lew był znany z tego, że potrafił przemieniać się w pełnowymiarowego lwa, a Shih Tzu był towarzyszem boga. Shih Tzu jest również znany jako pies chryzantemowy ze względu na swój grzebień włosów, który wyrasta w górę z pyska i wokół przedniej części oczu.

Mastif tybetański

Mastif tybetański to rasa starożytnego psa pochodząca z Tybetu. Chociaż jej historia sięga końca XIX wieku, uważa się, że istniała już od wieków przed tą datą. Dowody DNA sugerują, że ten typ rasy psów mógł istnieć w tym regionie około 5000 lat temu. Obecnie mastif tybetański jest popularną rasą wśród właścicieli zwierząt domowych i strażników.

Mastif tybetański jest jednym z najstarszych psów na świecie i jest uważany za psa stróżującego. Psy te są bardzo opiekuńcze i nie lubią obcych. Dzieci nie powinny zostawać same z mastifem tybetańskim. Najlepiej jest go wykorzystywać jako psa stróżującego. Choć mastif tybetański nie jest zazwyczaj agresywny w stosunku do dzieci, może być powściągliwy. Rasa ta może być nieco uparta, dlatego ważne jest wczesne uspołecznienie psa.

Mastif tybetański to starożytna rasa psów, która od wieków była wykorzystywana w Tybecie jako strażnik osiedla. Jego masywne ciało i lejąca się grzywa nadają mu wygląd stróża. Niektórzy twierdzą, że ta rasa psów ma czujność lwa, i z pewnością jest to dobry pies stróżujący. Jego wielkość sprawiła, że jest popularny wśród myśliwych, a ta rasa psów pozostała niezmieniona przez tysiące lat.

Akita Inu

Akita Inu, czyli Akita japońska, to najstarsza rasa psów na świecie. Psy te pochodzą z japońskiej prefektury Akita, gdzie pierwotnie były hodowane do polowań na zwierzynę. Ich mocna budowa i wyostrzony węch sprawiły, że doskonale nadawały się na psy stróżujące, dlatego od dawna są wykorzystywane do pilnowania domów w całej Japonii. Akita Inu nie jest jednak jedyną rasą w dawnej historii Japonii.

Akita Inu należy do rodziny Husky, do której należy również mastif. Są nieustraszone, lojalne i dostojne, dlatego często nazywa się je „japońskimi Akitami”. Akita to ogromny pies w typie szpica, który pierwotnie był hodowany do polowania na niedźwiedzie, jelenie i dziki w zimie. Później, w 1931 r., uznano je za japoński zabytek narodowy.

Akita Inu stał się znany w Stanach Zjednoczonych dzięki słynnej historii o Hachiko. Hachiko był psem rasy Akita Inu, który został adoptowany przez profesora z Tokio. Codziennie zabierał go ze sobą na dworzec kolejowy, aby udać się do pracy, i czekał na jego powrót pociągiem o godzinie czwartej. Niestety, jego właściciel zginął w pracy, a Hachiko cierpliwie czekał na jego powrót.

Oprócz Akita Inu do najstarszych ras psów na świecie należą Samoyed, chiński Shar-Pei, nowogwinejski pies śpiewający i pies afgański. Najstarszą znaną rasą psów, według badań genetycznych, jest Basenji. Ta starożytna rasa psów jest spokrewniona z kotami i Egipcjanami i ma osobowość podobną do kociej. Wylizują się do czysta, więc nie wymagają intensywnej pielęgnacji.

Ogar afgański

Mimo że może trudno uwierzyć, że Ogar afgański należy do najstarszych ras psów, rasa ta została pierwotnie wyhodowana w surowym środowisku Afganistanu. W związku z tym psy te są niezwykle odporne i nie cierpią na żadne powszechne problemy zdrowotne. Istnieją jednak pewne schorzenia, na które psy tej rasy są podatne. Jeśli rozważasz sprowadzenie psa do domu, weź pod uwagę następujące kwestie. Poza wyżej wymienionymi cechami, psy tej rasy są również dość łagodne i łatwe w szkoleniu.

Ogar afgański jest wysoką rasą psów, mierzy od 25 do 27 cali wysokości przy łopatce i waży od 50 do 60 funtów. Psy te mają długą, lśniącą sierść, która może być niezwykle trudna do rozplątania. Ponadto ich długie ogony mogą zbierać wiele zanieczyszczeń, co czyni je doskonałymi kandydatami do wystaw pokroju. Chociaż trudno jest określić, która rasa psa afgańskiego będzie odpowiednia dla Twojego domu, możesz mieć pewność, że Twój nowy towarzysz będzie się dobrze rozwijał przy odpowiedniej opiece.

Ogar afgański jest jedną z najstarszych ras psów na świecie, a jego początki sięgają ponad 5000 lat temu. Rasa ta była pierwotnie wykorzystywana jako towarzysz polowań w elitarnych górskich królestwach Azji. Wyhodowano ją ze względu na jej zdolność do polowania na duże ofiary w górzystym terenie bez konieczności korzystania z pomocy człowieka. Kultury zachodnie nie odkryły tej rasy aż do XIX wieku, kiedy to angielscy oficerowie przywieźli do Europy kilka psów afgańskich.

string(15) "sidebar_layouts" 1