najtańsze rasy psów

Najtańsze rasy psów, czyli jakie? Gdzie kupić psa i jaką rasę wybrać, jeśli mamy ograniczony budżet? Głowa do góry, za te rasy psów nie zapłacisz wiele pieniędzy i nie szarpną one Twojego portfela.

Najtańsze rasy psów. Musimy pamiętać, że pies tani nie zawsze oznacza psa rasowego. Niestety w kraju roi się od pseudohodowli, w której kupimy jedynie kundelka w typie rasy, a nie psa rasowego z rodowodem uznanym przez ZKwP. Prawdopodobnie w komplecie z wadami genetycznymi. W jakich hodowlach więc kupować i które rasy psów są najtańsze?

Najtańsze rasy psów. Najtańsze psy rasowe

Pies rasowy to pies z metryką ZKwP, czyli Związku Kynologicznego w Polsce. Jest to organizacja zrzeszająca zarówno hodowców, jak i miłośników psów. Powołana w 1938 roku. Hodowcy, zarejestrowani w tym związku, mają odpowiednie wytyczne, jeśli chodzi o rozmnażanie. Nie mogą więc rozmnażać psów chorych lub z wadą genetyczną.

Pseudohodowle cechują się tym, że nigdy nie mamy do końca pewności czy nasz szczeniak wyrośnie faktycznie na psa podobnego do rzekomej rasy, którą kupiliśmy. Poza wyglądem może być on też nosicielem chorób oraz wrodzonych wad genetycznych. Z czego to wynika? W pseudohodowlach rozmnażane są wszystkie psy, chore, stare czy spokrewnione ze sobą bardzo blisko. Często dopuszcza się w takich miejscach do siebie rodzeństwo lub matki ze swoim potomstwem.

Rzekomi rodzice naszego psa, których pokazał nam hodowca, mogą wcale nimi nie być. Dlatego tak ważne jest, aby nie wspierać tego rodzaju hodowli, nie napędzać rynku.