niedźwiedź

Niedźwiedź jest niesamowicie silnym i groźnym zwierzęciem. Niedźwiedzie w zoo przyciągają sporo uwagi — majestatyczne zwierzęta, które budzą tyle samo strachu co szacunku, od wieków współistnieją z człowiekiem, a relacja z nimi o dłuższego czasu ulega znaczącej poprawie. Wystarczy popatrzeć na tego uradowanego grizzly.

Niedźwiedzie w zoo budzą ogromne zainteresowanie i nie bez powodu. Od zawsze przedstawiciele rodziny rywalizowali z ludźmi o panowanie nad wciąż dzikimi obszarami lasów i ziem, a starcia między nimi często kończyły się tragicznie.

Zwierzęta te występują w wielu mitologiach i podaniach. Symbolizowały siłę natury i utożsamiano je z bogami, dlatego pomimo tego, że zdawano im śmierć, darzono je ogromnym szacunkiem i bardzo często kultem. Wystarczy przypomnieć chociażby mit o założeniu Rzymu, w którym bracia Remus i Romulus zostali uratowani przez niedźwiedzicę, która karmiła ich własną piersią. Nie bez powodu również dzieci często bawią się pluszowymi misiami.

Niedźwiedź wziął nielegalną kąpiel w basenie

Każdy ogród zoologiczny na świecie ma w swoich zagrodach przynajmniej jednego niedźwiedzia. Zwykle jednak podziwiać można wiele ich rodzajów. Najpopularniejszymi z nich są zamieszkujące Amerykę Północną grizli i niedźwiedź polarny zamieszkujący basen Oceanu Arktycznego.

W USA istnieje ponadto wiele ośrodków dla niedźwiedzi, w których mogą się leczyć pod opieką doświadczonych i oddanych im specjalistów. Wówczas te potężne jakby nie było, bestie ukazują swoje pokojowe i pełne psot oblicze.

W internecie furorę robi nagranie przedstawiające grizli imieniem Bruise, który oddaje się jednej z ulubionych zabaw niedźwiedzi — pływaniu. Leśny gigant potulnie wspina się po drabince basenu i pełen radości wskakuje do niego, po czym wyskakuje z wody i powtarza cały proces.