niepełnosprawny kot

Niepełnosprawny kot. Kocie życie nie zawsze usłane jest różami. W związku z tym nie zawsze wygląda jak w reklamach czy filmach. Kociaki na swojej życiowej drodze spotykają wiele cierpienia i przeszkód. Jednak to bardzo charakterne zwierzaki, które nie poddają się tak łatwo, bez względu na napotykane okoliczności. Zresztą zwierzaki często udowadniają ludziom, że przeszkody przeszkodami nie są, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawność ruchową. Ten kociak jest idealnym przykładem.

Niepełnosprawny kot. Jak żyć z niepełnosprawnym kotem?

Niepełnosprawny kot, to nie jest koniec świata. Zresztą żaden zwierzak, który odbiega trochę od pobratymców czy jest niesprawny, nie jest gorszy od innych. Owszem niepełnosprawność rodzi pewne ograniczenia, ale jeśli nie stawia się niepotrzebnych barier w głowie, można te ograniczenia częściowo pokonywać. Kotek z filmu poniżej nie ma żadnych barier. A jego wózeczek z klocków lego pozwala mu na praktycznie normalne funkcjonowanie.

Amputacja kończyny, to naprawdę nie koniec kociego świata. Twój pupil dalej będzie funkcjonował i cieszył się życiem jak dotąd. Wielu ludzi, którzy stoją przed podjęciem decyzji o tym, czy amputować, czy nie-zastanawia się z pewnością nad tym czy pupil będzie odczuwał duży dyskomfort. Jeśli chodzi o brak przedniej łapy to zwierzę zwykle radzi sobie bez problemów. Jeśli jednak amputowana jest któraś z tylnych, kotek nie będzie mógł wskakiwać na podwyższenia i szybko biegać. 

Amputacja kończyny u kota. Kiedy jest konieczna?

Amputacja stosowana jest najczęściej w przypadku wystąpienia nowotworu, który zaatakował kończynę. Zabieg ten jest koniecznością, braną pod uwagę w naprawdę skrajnych przypadkach. Przede wszystkim na kończynie muszą wystąpić bardzo duże guzy, których nie da się usunąć.

Kot może również stracić kończynę w wypadku. Niektórych właścicieli nie stać na leczenie operacyjne złamanej łapy. Wtedy o wiele tańszą opcją jest właśnie amputacja. Weterynarze zalecają ją również w chwili, gdy doszło do poważnego złamania, uszkodzenia mięśni czy ścięgien. 

Jak opiekować się niepełnosprawnym kotem?

Okazuje się, że to właściciel ma decydujący wpływ na to, czy jego koci pupil zaakceptuje swoją niepełnosprawność. Wszystko będzie zależało od Twojego nastawienia. Musisz ułatwić to swojemu kotu i nie popadać w paranoje za każdym razem, gdy będzie chciał zrobić coś samemu.

Zachowuj się najlepiej tak, jakby jego niepełnosprawność była prawie niezauważalna. Dasz mu tym samym poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu nabierze więcej odwagi, samodzielności i przede wszystkim pewności siebie. Należy pousuwać wszelkie przeszkody na drodze do kuwety, miski i legowiska. Warto pomagać kotu we wskakiwaniu na kanapę czy fotel. 

Zapamiętaj te zasady, pomogą Ci w opiece:
  1. Pomagaj kotu w pokonywaniu przeszkód, ale nie bądź jego tragarzem.
  2. Dbaj o to, aby kot dużo się ruszał.
  3. Miej dużo cierpliwości, nie karć kota za to, że coś potrącił.
  4. Nie dopuść, aby kot utył – dodatkowe kilogramy będą mocno obciążać zdrowe kończyny.

Sparaliżowany kotek dostał swój pierwszy wózek

Pewien sparaliżowany kociak o imieniu Mac, pomimo delikatnego czucia w tylnych łapkach nie był w stanie prawidłowo chodzić. Zwierzak uczył się dopiero życia i poznawał otaczający go świat. Technicy weterynarii pracujący w klinice, w której był leczony, postanowili podarować maluchowi jego pierwszy wózek inwalidzki, który zapewniłby mu swobodne poruszanie. Kotek był jednak na tyle mały, że nie mogli znaleźć dla niego odpowiedniego rozmiaru. Postanowili więc zamówić wózek zrobiony w całości z klocków LEGO. Prawdopodobnie jest to przejściowa sytuacja, gdyż lekarze próbują zrobić wszystko, co w ich mocy, by zwierzak miał pełne czucie w kończynach. 

Zobacz także:

  1. Niesamowite nagranie! Właścicielka uratowała psa, który zaczął tonąć we wzburzonym oceanie
  2. Ten psiak został przybranym ojcem 80 maluchów. Twoje serce zmięknie
  3. Tajemnicze tatuaże na ciałach osób walczących o prawa zwierząt. O co w tym chodzi?