nosówka u psa

Nosówka u psa to bardzo groźna choroba. Szczególnie łapie ona szczenięta, młode pieski, nieszczepione na choroby zakaźne, jednak może ona dopaść każdego psa niezależnie od wieku, wagi czy nawet rasy.

Nosówka u psa należy do jednych z najgroźniejszych chorób i niestety, często kończy się śmiercią. Co wywołuje nosówkę, jak objawia się nosówka u psa i w jaki sposób leczy się nosówkę? Już odpowiadam.

Nosówka u psa objawy. Nosówka u psa, czy jest zaraźliwa dla ludzi?

Nosówka jest chorobą wysokozaraźliwą. Psiaki mogą zarażać się nią od siebie. Jeśli mamy w domu kilka psów, a jeden padnie ofiarą nosówki, musimy czym prędzej ewakuować z mieszkania resztę psiaków. Nosówkę możemy przynieść nawet my, ludzie np. na butach czy ubraniach, jeśli mieliśmy kontakt z zarażonym psem. Dlatego ważne jest, aby być niezwykle ostrożnym. Ludzie jednak są odporni na działanie wirusa CDV, więc nie możemy zarazić się nosówką od naszego pupila.

Gdy wirus dostaje się do organizmu, bardzo szybko zaczyna się rozmnażać. Początek choroby najczęściej skutkuje gorączką. Temperatura psa wzrasta do około 41 stopni Celsjusza. Ma dwie fazy. Początkowo wzrasta, a następnie na kilka dni ustępuje, aby znów wzrosnąć. Pozostałe objawy zależą już od tego, w jakim stopniu wirus jest zjadliwy, nosówka ma kilka postaci: nieżytową, oddechową (płucną), jelitową (żołądkowo-jelitową), nerwową, oczną, skórną, twardej łapy, zapalenia mózgu starszych psów.

Czy nosówka u psa jest wyleczalna? Nosówka u psa leczenie.

Jeśli zauważymy u psiaka objawy nosówki, musimy jak najszybciej udać się do weterynarza. Jest on w stanie potwierdzić chorobę, wykonując szybki test diagnostyczny z kropli krwi psa. Leczenie jednak tej choroby jest bardzo trudne, a rokowania przerażają. Śmiertelność wynosi nawet 80%. Nie ma jednego, dobrego schematu postępowania. Leczenie nosówki zależy między innymi od wieku psiaka, stanu zdrowia i postaci tej choroby.

Murraya, również spotkała ta choroba. Zachorował jako szczeniak i cudem uszedł z życiem. Jednak miało to swój skutek. Jego pyszczek został poważnie zniekształcony. Miał wystający język i krzywy zgryz. Jego pierwszym właścicielem ewidentnie przeszkadzał wygląd psiaka. Wywieźli go na opuszczoną plażę w Portoryko i tam zostawili. Biedak błąkał się tak długo, że niemal padł z wycieńczenia. Wtedy znaleźli go członkowie fundacji. Byli gotowi go uśpić ze względu na jej stan, jednak gdy już trzymali w dłoni strzykawkę, ten zamerdał ogonem.

Czy nosówka u psa jest śmiertelna? Nosówka u psa szczepienie.