Nowa sól

Okres wyjazdów na wakacje, to bardzo przyjemny czas dla nas wszystkich. Wreszcie możemy odpocząć od codziennych obowiązków i licznych problemów, możemy też zresetować umysł i naładować baterię na kolejne wyzwania. Niestety okres ten jest często okresem, w którym ludzie najczęściej pozbywają się swoich zwierząt. Przyjęło się już nawet standardowe tłumaczenie, że nie wszędzie można zabrać swojego pupila. Podobna sytuacja miała miejsce jakiś czas temu w miejscowości Nowa Sól. 

Nowa Sól: znaleziono psa w lesie

20 lipca 2016 roku w miejscowości Nowa Sól jeden z mieszkańców znalazł psa. Nowosolanin szedł lasem w okolicach ulicy Starostawskiej, kiedy dojrzał przywiązanego do drzewa psa. Ten widok wywołał w nim przerażenie. Sznur był bardzo porządnie zaciśnięty, przez co pies nie miał możliwości swobodnego poruszania się. Mężczyzna natychmiast wyciągnął komórkę i zawiadomił straż miejską, ta natomiast przekazała sprawę policji. Następnie strażnik wraz z policjantem udali się na miejsce, w celu udokumentowania miejsca przestępstwa. 

Nowa Sól: poszukiwania sprawcy

Udokumentowane materiały w postaci zdjęć i nagrań, trafiły na oficjalny profil miejskiego Facebooka. Zbulwersowanie internautów przełożyło się na 2,5 miliona odsłon tej informacji. Wkrótce po zamieszczeniu postu, do Urzędu odezwał się mężczyzna, który rozpoznał zwierzaka. 

Sprawiedliwe ukaranie winnego?

Kiedy tylko udało się namierzyć właściciela psa, sprawa trafiła do sądu. Zapadł wyrok, który uległ uprawomocnieniu. Na mocy ustawy o ochronie praw zwierząt mieszkaniec Nowej soli został uznany winnym popełnienia czynu. Sąd orzekł karę ograniczenia wolności na półtora roku. W czasie odbywania tej kary, mężczyzna zobowiązany jest do wykonywania po 30 godzin prac społecznych na rzecz miasta Nowa sól. 

Co zrobić gdy znajdziesz porzuconego psa?

Zgodnie z artykułem 9a ustawy o ochronie zwierząt:

“Art. 9a. Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję”.

Porzucenie psa jest formą znęcania się nad zwierzętami i podlega karze pozbawienia, bądź ograniczenia wolności. Jeśli znajdziesz takiego psiaka, to udokumentuj miejsce zdarzenia. Pamiętaj, że zwierzak musi być na zdjęciu. Tym samym, najpierw je zrób a dopiero potem odwiąż psa i zapewnij mu dostęp do świeżej wody. 

Koniecznie zawiadom schronisko, bądź inne odpowiednie służby, które rozpoczną poszukiwania sprawcy, a także mogą pomóc w opiece nad zwierzęciem. Przypominamy, że jest to obowiązek każdego znalazcy. Jeśli znalazłeś psiaka i nie chcesz, by trafił do schroniska, możesz zadeklarować się do tymczasowego sprawowania opieki nad znajdą. 

“Art. 125. Kto w ciągu dwóch tygodni od dnia znalezienia cudzej rzeczy albo przybłąkania się cudzego zwierzęcia nie zawiadomi o tym organu Policji lub innego organu państwowego albo w inny właściwy sposób nie poszukuje posiadacza, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”.

Pies był obrożą i sznurkiem przywiązany do drzewa
Nowa sól: znaleziono porzucono psa, przywiązanego sznurem do drzewa.

Zobacz także:

  1. Pies został spalony żywcem. Koniec historii jednak wszystkich zaskakuje
  2. Skatował bestialsko psa do nieprzytomności. Odpowie przed sądem?
  3. Zakopał zwierzę żywcem! Dzieci je uratowały, film opublikowano w sieci