nowa zelandia

Pomysły władz potrafią nas tak samo zadziwić, jak i zszokować. Niektóre są dobre, inne nie do końca. Tym razem pojawił się pomysł nałożenia na mieszkańców dozwolonej liczby kotów. Wpadła na to Nowa Zelandia, a dokładniej organizacja Environmental Southland zajmująca się ochroną środowiska. Jeśli mieszkasz w innym kraju, nie martw się – będziesz normalnie mógł przygarnąć kolejnego mruczka. 

Jakie prawo jest w Nowej Zelandii względem zwierząt?

Władze miasteczka na południowym wybrzeżu planują wprowadzić radykalne środki, mające na celu ochronę fauny i flory regionu. Organizacja Environmental Southland zakłada, że właściciele kotów zamieszkujących ten region, będą musieli obowiązkowo oddawać koty do weterynarza w celu przeprowadzania zabiegu sterylizacji/kastracji i zaczipowania. Jeśli ich ulubieniec umrze nie będą mogli mieć kolejnego. Mimo tego, że pomysł wydaje się radykalny, eksperci przekonują, że jest to słuszne działanie. Jako argumenty mające potwierdzać ich pomysł, podają choćby to, że koty są odpowiedzialne za  śmierć miliardów ptaków na całym świecie. 

– Koty to wspaniałe zwierzęta, ale nie powinny wychodzić na zewnątrz – powiedział portalowi BBC News doktor Peter Marra, przewodniczący Centrum do spraw Migracji Ptaków, będącego częścią Instytutu Smithsonian.

Co grozi za niezastosowanie się do zakazu?

Okazuje się, że Nowa Zelandia bardzo dobrze obmyśliła ten pomysł nim został ujawniony. Za niedotrzymanie rygorystycznego zapisu, mieszkaniec otrzyma pisemne upomnienie. Władze planują jednak fizyczne odbieranie kotów, ale tylko w skrajnych przypadkach. Projekt ten ma zostać udostępniony do konsultacji społecznych. 

– Nie jesteśmy “kocimi hejterami”. My chcemy po prostu tylko chronić różnorodność naszych zasobów naturalnych – powiedział John Collins z organizacji Omaui Landcare Charitable Trust, zwolennik tego pomysłu.

Zdaniem doktora Marry, wzrastająca liczba kotów związana jest z wyginięciem 63 gatunków zwierząt na całym świecie. 

kociak kociak kociak Kociak

Więcej uroczych zdjęć w GALERII

Nowa Zelandia uznaje koty za szkodniki

Trudno stwierdzić, ile jest kotów na całym świecie. Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych znajduje się 86 milionów tych zwierząt. Biorąc pod uwagę te dane na jednego kota przypadają trzy gospodarstwa domowe. Ponoć 4 miliardy ptaków i 22 miliardy ssaków zabijanych jest właśnie przez te stworzenia. 

Zobacz także:

  1. Dwa koty czy jeden? Jak wprowadzić psa lub drugiego kota? Odpowiadamy
  2. Zabicie widłami, spalenie domu i nie tylko. Takie groźby słyszą osoby ratujące psy, koty i inne zwierzęta
  3. Uwaga! Koty w Polsce masowo umierają, większość właścicieli nie zauważa objawów