W tym roku lato przyszło wyjątkowo wcześnie i to nie tylko w Polsce. Wysokie temperatury zdążyły już zabić 54 osoby w Kanadzie, a mogą być szkodliwe także dla zwierząt. Oparzenia łap u psa są częstym zjawiskiem, któremu wiele osób nie umie przeciwdziałać.

Tego lata słupek rtęci sięga zauważalnie wyżej niż w ostatnich latach. Wysokie temperatury nadeszły nad Polskę bardzo wcześnie, dzięki czemu byliśmy m.in. świadkami najcieplejszej majówki od dłuższego czasu.

Ciepłe powietrze wywołało również sporą panikę wśród naszych rolników i władz, które przygotowały już plan działania na wypadek ewentualnej suszy. Tego rodzaju klęska żywiołowa w ostatnich sezonach zniszczyła plony wielu żyjącym z płodów ziemi osobom.

Upały są szkodliwe również dla zwierząt. Przypomnijmy, że przykładowo psy radzą sobie z nimi dużo gorzej niż ludzie. Nie posiadają one naturalnej możliwości, tak wydajnego chłodzenia organizmu, co my.

Oparzenia łap u psa bardzo trudno wykryć

Twój pupil kocha Cię bezwarunkowo. Bądź więc dla nie go oparciem, kiedy będzie tego najbardziej potrzebował. W czasie upałów pies szczególnie wymaga ludzkiej asysty, a wszystko przez jego odczuwanie bólu.

Psie łapki są bardzo delikatne, a gorące podłoże może zrobić im krzywdę większą niż zimowa sól rozsypana na chodniku. Istnieje jeden prosty sposób na uchronienie pieska przed niezwykle bolesnymi ranami powstałymi na skutek temperatury.

Zanim dasz pupilowi maszerować po gorącej nawierzchni, połóż na niej dłoń. Wystarczy tylko dziesięć sekund, by ocenić, czy psu nie stanie się krzywda. Jeśli po tym czasie, poczujesz zbyt duże ciepło, zaszkodzi ono także zwierzęciu.

Psy prezentują wyższą niż ludzie odporność na ból. Z tego powodu niezwykle ważne jest nieczekanie, aż czworonóg sam poinformuje o swojej krzywdzie. Bywa też tak, że charakterystyczny pisk usłyszymy, gdy będzie już za późno.

Uchronić pieska przed cierpieniem można też na inne sposoby. Nie należy obcinać jego sierści, gdyż jest naturalną izolacją oraz często stosować zimne kąpiele, które dają ogromną ulgę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Okrucieństwo! Topili psa w telewizji na żywo
  2. Wybierasz czworonożnego przyjaciela na długie lata? Te rasy zostaną z Tobą na dłużej
  3. Niezwykłe odkrycie naukowców o psach! To dlatego je kochamy

źródło: kochamyzwierzaki.pl