podatek za psa
Podatek za psa, wszyscy właściciele takich pupilów będą musieli zapłacić

Podatek za psa był, jest i zapewne nadal będzie. Każda gmina wymaga zapłacenia przez właściciela czworonoga swoistego podatku. Najwyższa kwota roczna może wynieść ponad 120 złotych. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z przymusu zapłaty i tego nie robią. Sprawdź, gdzie jest jaka opłata i co grozi za jej nieuiszczenie. 

Podatek za psa: czy trzeba płacić za posiadanie czworonoga?

Istnieją miasta, które zwolniły mieszkańców z opłat za posiadanie czworonoga. Jeśli mieszkasz we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, Gdańsku lub Poznaniu? Masz szczęście, w tych miastach nie obowiązują opłaty za psa. Każda gmina osobno decyduje, jaka będzie wysokość opłat, ale Ministerstwo Finansów ustaliło górną granicę, czyli 121,24 złotych.

Opłaty za psa: ile trzeba zapłacić za posiadanie psa?

Są miasta i gminy, w których obowiązek płacenia za posiadanie psa jest i kwota jest dość odczuwalna. Roczna opłata za czworonoga w Krakowie wynosi 36 złotych, natomiast w Sopocie – 66. Co ciekawe, nie zawsze obowiązek zapłaty wynika z rozporządzenia miasta. W Szczecinie i Krakowie składki idą na rzecz Towarzystwa Ochrony nad Zwierzętami.

Jednak mniejsze miasta nie idą za Warszawą, Gdańskiem czy Poznaniem. W Nakle opłaty za psa wynoszą 52 złote rocznie, a w Płocku 30.

Opłaty za psa: kto jest zwolniony z opłat za posiadanie psa?

Nie jest jednak tak, że każdy musi płacić dodatkowy podatek tudzież opłatę na towarzystwo. Zwolnieni z płacenia są niepełnosprawni, o ile posiadają tylko jednego psa. Płacić nie muszą ci, którzy przekroczyli 65. rok życia, którzy samodzielnie prowadzą swoje gospodarstwo domowe, ale również – jeśli posiadają nie więcej niż jednego psa. Dwa „bezpłatne” psy mogą mieć natomiast rolnicy, a ściślej mówiąc – płatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych.

Sporo rozmaitych zwolnień mają też poszczególne gminy. Niekiedy płacić nie trzeba, jeśli weźmie się psa ze schroniska. Są i gminy, w których opłata za psa jest obowiązkowa dla mieszkańców bloków i kamienic, ale domów już nie.

Opłaty za psa: jaka jest kara za niepłacenie podatku za posiadanie psa?

Jeśli zastanawiacie się, jaka kara jest za nieuiszczanie tych płatności – odpowiadamy. Brak opłat może skutkować postępowaniem komorniczym i sądowym. Jednak ze ściąganiem należności jest różnie, gminy nie prowadzą rejestru czworonogów. Trudno jest egzekwować opłaty, jeśli nie wie się nawet, którzy mieszkańcy gminy mają psa. Można założyć, że ściągalność abonamentu RTV jest w porównaniu z tym bardzo wysoka i skuteczna.

Opłaty za psa: czy powinno się płacić podatek od psa?

Głównie z tego powodu coraz więcej gmin rezygnuje z takich opłat. Kilka lat temu stało się to na przykład w Poznaniu. Może jednak miasta takie jak Kraków czy Szczecin znalazły salomonowe rozwiązanie. Pewnie większość posiadaczy psów i tak nie płaci, ale ci którzy to robią, wspierają lokalne schroniska. A raczej składka na nie w wysokości kilkudziesięciu złotych rocznie nie jest wielkim wydatkiem dla prawdziwych miłośników psiaków.

Nawet jeśli w Waszej gminie podatek za psa nie obowiązuje, zastanówcie się czy nie jesteście w stanie przekazać drobnej sumy na rzecz potrzebujących zwierząt. Dla nas to niewiele, a dla nich często wszystko.

Zobacz także:

  1. Chciał brutalnie zabić psa. Spotkała go zasłużona kara
  2. Te zwierzęta strasznie cierpią, żebyś Ty mógł się bawić. Trzeba to zatrzymać
  3. Ten zwierzak urodził się z ludzką twarz! Będziecie w szoku