orka

Łamiący moment został uwieczniony przez Kanadyjskie Centrum Badań nad Waleniami. Samica orki przez trzy dni próbowała ożywić swoje martwe dziecko. Cała sytuacja miała miejsce u wybrzeży Victorii – matka opłakiwała przez kilka godzin malucha, następnie próbując je obudzić. Ten widok rozrywa serce i pokazuje, jak silna jest miłość w świecie zwierząt. 

Odpowiedzialność po stronie ludzi

W ciągu ostatniej dekady doszło do drastycznego zmniejszenia populacja orek, które żyją w wodach Oceanu Spokojnego Ameryki Północnej. Jak powiedział w rozmowie z CNN Ken Balcomb, założyciel Centrum Badań nad Waleniami, od trzech lat nie odnotowano narodzin, które nie skończyłyby się śmiercią cielaka.

Dopiero co narodzone orki, umierają, bo nie mają co jeść, a ich matki są niedożywione. Wszystko przez człowieka, który przyczynił się do wyeliminowania niektórych gatunków ryb. Tak też był w przypadku lokalnych odmian łososia.  Zabudowania elektrowni wodnych blokują bowiem szlaki, które ryby pokonują w drodze na tarło. Wraz ze zmniejszeniem populacji łososia, zmalała populacja orek.

Orka straciła dwoje młodych

Ken Balcomb podejrzewa, że orka w ostatnich ośmiu latach straciła dwoje swoich młodych. To, które “tuliła” przez trzy dni jest trzecie. Naukowcy bezradnie obserwowali jak przez ten czas próbowała za pomocą płetw posuwać młode do przodu. Balcomb wyjaśnił, że orka zdaje sobie sprawę, że jej dziecko jest martwe. – Myślę, że jest to ceremonia żałobna – skomentował naukowiec.

Brak odradzania się orek jest wielkim problemem. Jeśli nie zaczniemy brać odpowiedzialności za zwierzęta żyjące w oceanach i morzach zabijemy wszystkie morskie stworzenia. A jeśli zabraknie zwierząt, to nam też będzie niezwykle trudno na Ziemi przeżyć.

Widok matki, która próbuje ożywić swoje martwe dziecko rozrywa serce na kawałki. Jest to największy dowód na miłość w świecie zwierząt. Po przeczytaniu tej historii, nikt nie powinien wątpić w to, że zwierzaki potrafią kochać.

orka
Widok orki opłakującej swoje dziecko rozrywa serce

Zobacz także:

  1. Odcinali psu głowę – powoli, przez wiele miesięcy. Potrzebna POMOC
  2. Pies i upał. Jak sprawić, żeby nie cierpiał i było mu lżej
  3. Głaszcząc lub wołając tego psa, możesz kogoś zabić