otyłość u psów

Europejscy naukowcy ustalili, że nasze czworonogi cierpią na tą przypadłość dokładnie z tych samych powodów co my, ludzie. Wyniki badań mogą pomóc w badaniu przyczyny tej choroby u ludzi. Zarówno u psów jak i ludzi jest niezwykle niebezpieczna.

Powinniśmy jeść zdrowiej i ćwiczyć więcej

W celu zgubienia wagi lub jej utrzymania konieczne są regularne ćwiczenia oraz prawidłowe żywienie, to wiemy. Ale nie wiemy, że naszym czworonogom grozi to samo – przynajmniej na zachodzie.

Według danych szacunkowych od blisko 40 do 60 procent psów domowych w Europie, Australii i USA cierpi na nadwagę lub otyłość. Niektóre rasy psów są bardziej podatne na tycie, a naukowcom udało się wykryć mutację genetyczną, która zwiększa prawdopodobieństwo otyłości. Można wysnuć z tego wnioski, że wpływ na sylwetkę psów mają genetyka, ilość i jakość spożywanego pokarmu oraz aktywność fizyczna.

Badanie opublikowane w Royal Society Open Science

Zespół europejskich naukowców przyjrzał się dokładnie fałdom psiej skóry. Badacze stwierdzili, że psy z nadwagą częściej wybierają żywność bardziej kaloryczną i mniej chętnie wykonują zadania i polecenia, jeśli wiedzą, że nie dostaną za nie nagrody.

Ostatnie zadanie miało sprawdzić czy nawyki żywieniowe psów, a co za tym idzie, ich waga są związane z ich wrażliwością na nagrody. Zmierzyli, jak długo czworonogi będą słuchać człowieka pokazującego miskę niskokalorycznego jedzenia. Oczywiście, jednocześnie dostępna była miska z jedzeniem o wyższej zawartości energetycznej. Naukowcy sprawdzili także, jak bardzo psy będą chciały się dostać do miski z jedzeniem nie znając jej zawartości, czyli jak zareagują na niejednoznaczną nagrodę. Autorzy tych zadań wywnioskowali, że psy zachowywały się w podobny sposób do ludzi. Psy z nadwagą wybierały częściej nagrodę bardziej kaloryczną, nawet jeśli oznaczało, to ignorowanie poleceń człowieka.

Otyłość u psów: Emocje czy reakcja fizyczna?

Możliwe, że istnieje zupełnie inne wytłumaczenie wyników badań. Niewykluczone, że psy cierpiące na nadwagę mają bardziej wrażliwy system regulacji energii. To oznacza, że gdy korzyści płynące z działania są niepewne, czworonogi wybierają karmę o wyższej wartości energetycznej.

Otyłość u psów prowadzą do przedwczesnej śmierci i większej podatności na choroby. Warto ważyć regularnie swojego psa, zwłaszcza jeśli ma tendencję do tycia.

Co zrobić jeśli pies waży za dużo? Należy go odchudzić! W tym przypadku świetnie sprawdzają się karmy light, którymi stopniowo powinniśmy zastępować karmę o wyższej zawartości tłuszczu. 

Zobacz też:

  1. BESTIA W LUDZKIM CIELE! OBCIĄŁ ŁAPY PSA SĄSIADA ŻEBY SIĘ ZEMŚCIĆ ZA BŁAHOSTKĘ
  2. CZY TO MOŻLIWE?! NAJDZIWNIEJSZE HYBRYDY ZWIERZĄT JAKIE ZOBACZYCIE
  3. TEN ZWIERZAK DOKONAŁ CUDU! LUDZIOM SIĘ NIE UDAWAŁO