Owczarek niemiecki charakter

Owczarek niemiecki charakter tych psów opisywany jest jako łagodny, uległy i wierny. To nie są jednak wszystkie cechy tej rasy. Sama nazwa mówi, że ON wywodzą się z Niemiec. Popularność ONków wciąż rośnie i mimo wszech panującej opinii o chorobliwości tej rasy, wciąż cieszą się one dużym zainteresowaniem.

Owczarek niemiecki jest łatwy do szkolenia, łagodny – o ile nie zostanie sprowokowany – oraz oddany właścicielowi. Jego dużym atutem jest wielofunkcyjność, sprawdzi się idealnie zarówno w roli stróża, obrońcy, jak i psa policyjnego, pasterskiego czy domowego.

Jednak nie należy pozostawiać wychowania owczarka samemu sobie. Są to mimo wszystko dość dominujące psiaki, które potrzebują zdecydowanego właściciela. Jeśli psiak będzie źle prowadzony, może stać się wylękniony, a to jest jeden z głównych powodów agresji u tej rasy. Źle wychowany owczarek niemiecki może sprawiać problemy i niektóre sytuacje mogą się skończyć tragicznie. 

Owczarek niemiecki charakter i usposobienie. Wygląd owczarka niemieckiego.

Charakteryzują się odwagą, twardością charakteru i zrównoważonym usposobieniem. Są czujne i pewne siebie, co jest niewątpliwą zaletą. Średnia długość ich życia wynosi 12 lat.

Samce osiągają masę ciała od 30 kg do nawet 35 kg, wysokość w kłębie to 60-65 cm. Średniej wielkości pies posiada lekko wydłużoną, dobrze umięśnioną, zwartą sylwetkę o suchych kościach. Głowa jest proporcjonalna do tułowia, a uszy stożkowate i sterczące. Zadek u takich psów jest mocno opadający, długi, przechodzący w nasadę ogona. Występują zarówno osobniki długowłose, jak i krótkowłose.