owczarek niemiecki

Ludzie od dawien dawna korzystali z możliwości wykorzystania pewnych umiejętności zwierząt do własnych celów. Konie służą nam nadal, jako zwierzęta zaprzęgowe – wożą ludzi na bryczkach, gdy tych bolą nogi i wolą wykorzystać powóz do zwiedzania. Niegdyś było to ich codzienne zajęcie, w czasach kiedy to samochody były mniej popularne, bądź nie było ich jeszcze wcale. Owczarek niemiecki ma do tego szczególne predyspozycji, a poniższy film jest na to dowodem. 

Powstał nawet zawód dla psów – pies służbowy

Psy służbowe są to takie zwierzaki, które przeszły liczne szkolenia umożliwiające im pracę w celu ochraniania ludzi, egzekwowania prawa czy zapewnienia bezpieczeństwa. Pracują głównie jako psy policyjne oraz wojskowe. Wykorzystywane się także do licznych zadań węchowych w straży granicznej, straży pożarnej, służbie więziennej, w ratownictwie, a nawet wydziale kontroli celnej. 

Każdy wyszkolony pies ma swojego opiekuna – przewodnika. Celem takiej osoby jest zapewnienie zwierzęciu pełnej opieki, w tym dbanie o podstawowe potrzeby fizjologiczne, a także dbanie o dalsze wyszkolenie. Szkoleniom poddawane są psy z grupy psów pasterskich, z kolei w siłach specjalnych  amerykańskiej marynarki trenuje się przeważnie owczarki belgijskie i holenderskie. 

Tego typu szkolenia są też polecane wszystkim psom. 

Owczarek niemiecki najlepszym pracownikiem

Owczarki niemieckie mają bardzo dobrze rozwinięte zmysły słuchu i węchu. Wybierane są najczęściej, jako psy służbowe. 

Niezależnie od wieku psiaki tej rasy zaskakują swoją pomysłowością, a także zacięciem do pracy na rzecz ludzi. Pewien 11 tygodniowy szczeniak postanowił zostać pomocnikiem listonosza w lokalnej miejscowości. 

Wszyscy, to znamy. Kurier znowu się spóźnia z dowozem przesyłki i znów się denerwujemy, bo pilnie na nią czekamy. Listonosz rozwozi listy, a czasem też paczki. Puka do drzwi, albo jak w amerykańskich filmach zostawia gazety na trawniku. I wtedy pojawia się on – uroczy owczarek niemiecki, który bierze przesyłkę do pyszczka i niesie do swojego domu, gdzie czeka zaspana właścicielka. Następnie próbuje ją obudzić. Kto by nie chciał mieć takiego sympatycznego posłańca? 

Owczarek niemiecki niosący gazetę
Gazeta jest dla niego ciężka, ale się nie poddaje

Prawda, że jest rozkoszny? My jesteśmy w pełni za i sami moglibyśmy mieć takich prywatnych posłańców przesyłek. 

Zobacz także:

  1. Dzikie zwierzę umierało z głodu na oczach ludzi. Widząc nagranie, popłaczesz się
  2. Pies konał dobę na ulicy. Urząd wiedział, nie pomógł cierpiącemu zwierzęciu
  3. Skradziono psa z warszawskiego schroniska! Są nagrania, poszukiwany sprawca