pająki

Pająki zamieszkują całą ziemię, a wiele z nich może stanowić zagrożenie dla człowieka. Niektóre, tropikalne gatunki tych zwierząt mogą nawet zabić jednym ugryzieniem. Mało kto wie jednak, że na swój sposób potrafią być bardzo urocze.

Pająki są obiektem chyba najbardziej rozpowszechnionej fobii na świecie. Arachnofobia, czyli strach przed pająkami potrafi spetryfikować nie jedną osobę, a jego pochodzenie przypisuje się różnym czynnikom, od strachu przed własną agresją po problemy z wydalaniem i wychowaniem we wczesnym dzieciństwie.

Pająki: pupile czy postrachy?

Do demonizacji pająków z pewnością przyczyniła się również popkultura, za pomocą której najpopularniejsza fobia świata, została jeszcze bardziej rozpowszechniona. Ludzie boją się, że zostaną zaatakowani przez groźnie wyglądające stawonogi, które zwykle nie robią pierwszego kroku w tej kwestii.

Dodatkowo pająki kojarzą się ze zmarłymi, mrocznymi miejscami i grobowcami, co dodatkowo może napędzać lęk przed nimi. Mało kto wie jednak, że w pewnej kwestii są dużo bardziej podobne do psów czy kotów, niż mogło się wydawać.