Papież Franciszek. Właściwie Jorge Mario Bergoglio, urodzony 17 grudnia w 1936 roku w Buenos Aires. Pierwszy papież z kontynentu południowoamerykańskiego, a także pierwszy spoza Europy od czasu papieża Grzegorza III (pontyfikat 731–741). Jest również pierwszym jezuitą wybranym na urząd papieża. Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża w dniu 13 marca 2013 roku. 

Papież Franciszek znany jest z nietypowych zwyczajów

  • Nie mieszka tak jak jego poprzednicy w Pałacu Apostolskim, ale w mieszkaniu w Domus Sanctae Marthae. Przyjmuje tam mniejsze delegacje oraz organizuje audiencje prywatne. Na co dzień odprawia mszę w jednej z pięciu niewielkich kaplic wydzielonych w tym budynku.
  • Zrezygnował z noszenia butów papieskich i papieskiego pektorału (zachował swój krzyż biskupi).
  • Zerwał z tradycją przyznawania tytułów honorowych: prałata honorowego Jego Świątobliwości oraz protonotariusza apostolskiego (infułata). Zwyczaj ten papież uważa za archaiczny i niepotrzebny.
  • Po Watykanie porusza się pieszo albo samochodem marki Volkswagen, należącym do Żandarmerii Watykańskiej.
  • Nie jeździ tak jak jego poprzednicy luksusowymi autami, lecz zwykłym, mniejszym samochodem.
  • Podczas spotkania z wiernymi papież witając się używa zwrotów Dzień dobryDobry wieczór, a na koniec modlitwy Anioł Pański używa Dobrej Niedzieli oraz smacznego obiadu.

Orędzie Papieża Franciszka skierowane do ludzi, ale na rzecz zwierząt

Musimy uznać, że nie potrafiliśmy odpowiedzialnie chronić stworzenia. Nie można uznać za zadowalającą sytuację ekologiczną, zarówno na poziomie globalnym, jak i w wielu konkretnych miejscach – stwierdził. – Słusznie pojawiła się potrzeba odnowionej i zdrowej relacji między ludzkością a stworzeniem, przekonanie, że tylko autentyczna i integralna wizja człowieka pozwoli nam lepiej troszczyć się o naszą planetę, z korzyścią dla obecnych i przyszłych pokoleń – dodał papież.

W tegorocznym orędziu papież Franciszek zwrócił uwagę na poważny problem zaistniały z plastikiem i wodą. Kwestia wody jest bardzo ważna. Ciecz ta symbolizuje przecież życie. Zdaniem Franciszka dostęp do czystej wody jest bardzo ważny, gdyż jest fundamentalnym i powszechnym prawem człowieka. Przywołane zostały także słowa z jego społeczno-ekologicznej encykliki “Laudato si”, w której mówi wprost, że świat ma gigantyczny dług wobec ludzi ubogich, którzy nie mają dostępu do pitnej wody. 

Papież Franciszek rozpoczyna walkę z plastikiem

– Nie można się zgodzić na jakąkolwiek prywatyzację naturalnego dobra wody, kosztem ludzkiego prawa dostępu do niej. – powiedział

– Nie możemy pozwolić, aby morza i oceany były wypełnione bezwładnymi przestrzeniami pływającego plastiku – podkreślił Franciszek. 

Zdaniem Franciszka ochrona mórz i oceanów powinna być teraz jednym z naszych priorytetów. Wspomniał on również, że pewne regulacje prawne uniemożliwiają podjęcie skutecznych i natychmiastowych działań. Wezwał do modlitwy i przemyślenia swoich działań, względem nadmiernego wyrzucania plastiku. 

Zdjęcie: The Ocean Cleanup
Zdjęcie: The Ocean Cleanup

Zobacz także:

  1. Giganci z tego rezygnują. W Polsce nie napijesz się napoju przez słomkę
  2. Te zwierzaki strasznie cierpią przez Twoją głupotę. To musi się skończyć
  3. Te zdjęcie udowadniają, jak głupi potrafią być ludzie [GALERIA]