pasożyty u psa

Pasożyty u psa to bardzo poważny problem. Czy wiesz, że kleszcze należą do pasożytów? Jak wiadomo są bardzo groźne, a ich późne wykrycie może kosztować Twojego pupila życie. Dlatego ważne jest sprawdzanie całego ciała Twojego psiego przyjaciela. Jednak nie każdy wie, w jakich miejscach chowają się najczęściej te małe pajęczaki. 

Pasożyty u psa stanowią spore zagrożenie dla naszego pupila. Mogą doprowadzić do wielu poważnych chorób, których skutki mogą okazać się śmiertelne. Pamiętaj o kontrolach weterynaryjnych i weź pod uwagę zabezpieczenie swojego zwierzaka przed ewentualnym pojawieniem się ich. 

Pasożyty u psa ukrywają się w miejscach, które można przeoczyć

Niegdyś już o tym wspominałam i przypomniałam nawet na początku tegoż artykułu, lecz dla tych, którzy pominęli ten fakt, przypomnę, iż kleszcz jest również pasożytem. Wszyscy z pewnością je znamy, żerują na naszej krwi poprzez wczepienie się głęboko w skórę. Przenoszą różnego rodzaju choroby, które są groźne i mogą zagrażać naszemu życiu. 

Pamiętam jak byłam mała, a moja mama w trakcie wakacji oglądała dokładnie moje maleńkie ciałko po to, by upewnić się, że nie złapałam niechcący żadnego kleszcza podczas moich szaleńczych przygód po lesie. No właśnie. Wielu ludzi to robi, jednak czy pamięta o swoich czworonożnych przyjaciołach? 

6 miejsc najczęściej wybieranych przez kleszcze, w których można się skutecznie schować

  • łokcie
  • pachwiny
  • pod obrożą
  • na powiekach
  • między palcami
  • w okolicach krocza

Co zrobić, jeśli znajdziesz kleszcza u swojego psa?

Najważniejszą rzeczą o której powinieneś pamiętać, to jak najszybsze wyjęcie intruza. Im szybciej go usuniesz, tym lepiej dla Twojego przyjaciela. Oglądając całego ciało swojego psa, musisz pamiętać o tym, by zwrócić uwagę na wszelkie zgrubienia, których wcześniej nie dostrzegłeś, bądź które wcześniej nie występowały. 

Zastanawiasz się, jak usunąć kleszcza? Obejrzyj poniższy filmik, który wszystko wyjaśni. Pamiętaj jednak, że lepiej będzie pójść do specjalisty, który zrobi to za Ciebie. Będziesz miał wówczas pewność, że pasożyt został skutecznie usunięty, a żaden fragment tegoż pajęczego ciała nie został wbity w skórę Twojego pupila. 

Kleszcze, które pozostają w skórze dłużej, niż przez 48 godzin – zatruwają organizm ofiary. 

Pamiętaj, że zwierzak powinien być chroniony nie tylko w sezonie letnim

Niektórzy właściciele psów błędnie myślą, że kleszcze atakują jedynie w okresie wiosennym i letnim. Nie jest to prawda! Utarło się takie przekonanie, lecz naukowcy zapewniają, że jest ono nieprawdziwe. Dlatego aby mieć pewność, że nasz ukochany pupil jest w pełni bezpieczny, należy zakupić mu specjalną obrożę, bądź zainwestować w krople zakraplające. 

Wówczas będziesz miał 90% pewności, że żaden pasożyt nie zburzy Twojego spokoju i nie zrobi krzywdy psiemu przyjacielowi. Mimo wszystko nie zapominaj nadal o tym, by doglądać wymienione miejsca. Nadal musisz zwracać uwagę na wszelkie zmiany, które mogą Cię zaniepokoić. 

Zobacz także:

  1. Profilaktyka przeciwpasożytnicza. Kleszcze żywcem zjadały tego psa
  2. Weterynarze ostrzegają. Jesień nie eliminuje śmiertelnych zagrożeń dla psa
  3. Musisz o tym pamiętać! Inaczej Twój pies może umrzeć