Pasta do zębów dla psa i preparat do czyszczenia uszu pojawia się w sklepach w wielu wariantach. Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o higienę uszu i zębów u psa – przychodzimy z pomocą. Utrzymanie psich uszu w czystości nie wymaga zazwyczaj wizyty u weterynarza. Co do zębów, tu sprawa bywa bardziej skomplikowana. Jeśli będziecie jednak regularnie o to dbać, wizyty w lecznicy dla zwierząt w tych celach, nie będą konieczne. 

Jak zadbać o higienę uszu i zębów u psa?

Pasta do zębów dla psa jest dostępna w każdym sklepie zoologicznym. Tym stacjonarnym, ale także internetowym. Dostępne są także różne szczoteczki do czyszczenia psich kłów. Zęby u psa zdecydowanie potrzebują pielęgnacji. Jeśli to zaniedbacie, pojawi się kamień i konieczna będzie wizyta w gabinecie weterynaryjnym. 

Preparat do czyszczenia uszu psa także dostaniecie w sklepie ze zwierzęcym asortymentem. Jeśli zapomnicie o psich uszach, zwłaszcza u psiaków z dłuższymi, mogą pojawić się w nich zakażenia lub grzybica. 

Jaką pastę do zębów wybrać dla psa?

Jak często trzeba myć psu zęby? Czyszczenie należy przeprowadzać regularnie. Częstotliwość powinna być uzależniona od uzębienia czworonoga oraz jego indywidualnych cech. U psiaków, które nie mają nadmiernych problemów z ząbkami, powinniśmy to robić raz na dwa tygodnie. 

Jaką pastę do zębów wybrać dla psa? Pod żadnym pozorem nie można sięgać po preparaty dla ludzi. W sklepach zoologicznych jest szeroki asortyment takich produktów. Każdy z nich jest sporządzony tak i ma taki skład, żeby nie zaszkodzić waszemu pupilowi. 

Pasta do zębów dla psa – typy:

 • pasta do zębów dla psa o smaku mięsnym. To dobry wybór, bo zwierzak traktuje ją, jako smakołyk. Dlatego też umycie mu zębów taką pastą, może być dużo łatwiejsze. Polecamy ją zwłaszcza na początek. Pies będzie kojarzył tę czynność z przyjemnością; 
 • pasta do zębów dla psa żelowa. Można ją po prostu rozprowadzić po zębach, zmienia kulturę bakterii i trochę niszczy osad kamienny na zębach. Jest to dobre rozwiązanie dla psów, które zdecydowanie nie lubią szczotkowania;
 • pasta do zębów dla psa ochraniająca także dziąsła. Te pasty rekomendowane są dla czworonogów, które mają nawracające stany zapalne dziąseł. Należy je nakładać bardzo dokładnie i ostrożne, żeby nie pokaleczyć dziąseł. Można to robić gazikiem lub miękką szczoteczką.

Pod żadnym pozorem nie można sięgać po preparaty dla ludzi. W sklepach zoologicznych jest szeroki asortyment takich produktów. Każdy z nich jest sporządzony tak i ma taki skład, żeby nie zaszkodzić waszemu pupilowi. 

Szczoteczka do zębów dla psa – typy:

 • szczoteczki jednostronne, pojedyncze. Najbardziej podobne do tych ludzkich. Są też najbardziej popularne i najtańsze;
 • szczoteczki jednostronne dostosowane do wielkości psa. Wśród tej kategorii są szczoteczki dla dużych i małych psów. To dobre rozwiązanie, ponieważ wtedy szczoteczka jest dopasowana do pyszczka czworonoga;
 • szczoteczka dwustronna, podwójna. Mają dwie końcówki – jedną mniejszą, drugą większą. Dzięki temu można wyczyścić dokładniej wszystkie zęby, te z tyłu i z przodu;
 • szczoteczka silikonowa dla psa zakładana na palec. Według nas jest najlepszym rozwiązaniem. Pozwala właścicielowi na dokładniejsze i delikatniejsze umycie psich zębów;
 • gaziki i czyściki do zębów dla psa. Istnieje też takie rozwiązanie. Jest dobre dla psiaków, które za nic w świecie nie dadzą sobie wsadzić do pyska plastiku.

Pies ma kamień na zębach, co robić?

Jeśli Twój psiak ma kamień na zębach, ale jest go jeszcze na tyle mało, że nie jest konieczna wizyta u weterynarza? Dobrym pomysłem będzie też pasta do zębów dla psa oraz smakołyki, które je czyszczą. Można też kupić w sklepie zoologicznym specjalny preparat, który dodaje się do jedzenia, a następnie ściera się kamień z zębów samodzielnie. 

Jeśli jednak kamień jest spory i domowe sposoby nie działają – warto wybrać się do weterynarza. Usuwanie kamienia w gabinecie wiąże się z tzw. głupim jasiem lub znieczuleniem ogólnym. Dlatego warto dbać o uzębienie psa regularnie. Wszystkie znieczulenia i narkozy mogą mieć poważne skutki. 

Pamiętajcie też, że w jamie ustnej żyją miliony bakterii. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli zredukować nieprzyjemny zapach z psiego pyska, ograniczyć ilość bakterii oraz poprawić komfort życia czworonoga.

Czy czyszczenie uszu psa jest konieczne?

Tak. Dbając o uszy naszych psich czworonożnych przyjaciół, zapobiegamy chorobom narządu słuchu. Najczęstszym schorzeniem jest zapalenie ucha wewnętrznego i dotyka najczęściej psiaki ze zwisającymi uszami. U tych psiaków ograniczona jest wentylacja uszu, a to sprzyja pojawieniu się różnych zapaleń. 

Rasy psów, które są narażone na zapalenie ucha wewnętrznego:

 • bernardyny;
 • nowofundlandy;
 • spaniele;
 • bassety;
 • jamniki;
 • owczarki niemieckie;
 • dobermany;
 • sznaucery.

Jaki wybrać preparat do czyszczenia uszu psa?

Preparat do czyszczenia uszu psa pojawiają się coraz częściej w sklepach zoologicznych. Do wyboru m.in. są preparaty Oticlar, Aurum i Otifree. Cena tych środków waha się w granicach 20-60 złotych. 

Istotne jest, żeby środek ten nie miał zbyt dużo wody. Ważne także, aby w swoim składzie miał substancję rozpuszczającą woskowinę, np.:

 • glikol etylenowy;
 • związki oksyetylenowe;
 • glicerol;
 • substancje odkażające albo zioła i olejki.

Środki te mają na celu eliminowanie z powierzchni skóry przewodów słuchowych wszystkich zanieczyszczeń, kurzu oraz bakterii, tworząc jednocześnie barierę dla wilgoci chcącej zagościć w uszach naszego psa. 

Jeśli zwierzak nie ma problemów z uszami, a czyszczenie jest jedynie zabiegiem profilaktycznym – nie używaj środków z antybiotykami. Bakterie mogą się na nie uodpornić i w razie zapalenia ucha, nie zadziałają. 

Nie poleca się także:

 • oliwy;
 • wody utlenionej;
 • octu;
 • alkoholu. 

Zresztą mamy nadzieję, że nigdy nie próbowaliście tymi środkami czyścić uszu czworonoga. Mogą one prowadzić do podrażnień i zakażeń. 

Jak dbać o uszy psa?

Czyszczenie uszu u psa i częstotliwość tego zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb. 

 • Jeśli Twój pies ma częste problemy z uszami, musisz kontrolować czy nie pojawia się w nich ciemna wydzielina, a uszy nie pachną dziwnie. Niepokojącym objawem jest także nadmierne drapanie uszu oraz trzepanie nimi przez czworonoga. Sygnałem do tego, że dzieje się coś złego, może być także przekrzywianie głowy na jedną stronę. Takie zachowanie może jednak świadczyć też o zespole przedsionkowym u psa;
 • usuwaj nadmierne owłosienie z uszu psa. Jeśli boisz się, że zrobisz mu krzywdę, poproś o pomoc weterynarza lub groomera;
 • regularnie czyść uszy psa specjalnym preparatem (nazwy zostały wymienione powyżej). Instrukcja stosowania preparatu:
 1. zaaplikuj preparat do ucha;
 2. wymasuj małżowinę uszną od zewnątrz u podstawy przez 20-30 sekund;
 3. daj wytrzepać psiakowi preparat z uszu;
 4. pozostałą ilość płynu, a także wydzielinę usuń. Możesz w tym celu użyć gazika nałożonego na palec, bądź szerokiego patyczka do uszu;
 5. zwróć uwagę czy w kanale słuchowym nie pozostały kawałki waty lub gazy. Nie wprowadzaj także patyczka lub palca zbyt głęboko – możesz uszkodzić w ten sposób wrażliwą powierzchnię kanału słuchowego;
 • po każdej kąpieli lub spacerze w deszczu wysusz ucho zwierzaka za pomocą gazika. Nie używaj w tym celu waty – kawałki mogą zostać wewnątrz;
 • jeśli zauważysz, że z uszami Twojego czworonoga dzieje się coś niepokojącego – skontaktuj się z weterynarzem. Nie czyść wtedy uszu psa przed wizytą.

Czyszczenie uszu u psa i częstotliwość tego zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb. 

Jak często czyścić uszy psa?

Jeśli zastanawiasz się nad częstotliwością czyszczenia uszu – odpowiadamy. Wystarczy comiesięczna kontrola stanu uszu u psiaka

Jeśli jednak Twój pupil miewa problemy z uszamiczyść je co tydzień za pomocą gazika lub patyczka o szerokiej główce. Używaj przy tym specjalnych płynów, które rozpuszczą woskowinę i wyeliminują bakterie. Jeśli zauważysz na waciku ciemną wydzielinę – skontaktuj się z weterynarzem!

Co powinno Cię zaniepokoić względem uszu psa?

Nie zawsze od razu widać, że zwierzakowi coś dolega, dlatego bardzo ważne jest obserwowanie jego zachowania. Jeśli pies nie daje dotknąć się w okolicy uszu, ucho jest zaczerwienione lub boli, może to wskazywać na zapalenie ucha wewnętrznego. Pojawia się wtedy też charakterystyczna dla tej choroby ciemna wydzielina, zazwyczaj w większej ilości. 

Jeśli po wyczyszczeniu psich uszu zauważysz na waciku ropę, może to świadczyć o bardzo ostrym stanie zapalnym. Taki objaw może prowadzić też do nieodwracalnych zniszczeń układu słuchowego, a nawet do ropnego zakażenia mózgu. 

Jeśli pies nie daje dotknąć się w okolicy uszu, ucho jest zaczerwienione lub boli, może to wskazywać na zapalenie ucha wewnętrznego.

Jak przyzwyczaić psa do czyszczenia uszu?

Psy nie przepadają za grzebaniem im w uszach. Jest to bardzo wrażliwe miejsce, dlatego proces nauki należy rozpocząć, jak najwcześniej. Można zacząć od masowania małżowiny od zewnątrz w zabawie, następnie można na niby, na sucho czyścić ucho – wkładając do niego palec z gazikiem. Następnie nagródźmy czworonoga. 

Można też po jednej kropelce wprowadzać preparat do czyszczenia uszu psa, żeby miał możliwość przyzwyczajenia się do wilgoci. Trzeba także dbać, żeby podczas kąpieli nie wlała się psiakowi woda do uszek – może to poskutkować traumą i tym, że zwierzę nie da dotknąć uszu. 

Podsumowanie tematu: pielęgnacja zębów i uszu u psa

Jeśli Twój zwierzak nie ma problemów z uzębieniem – czyszczenie zębów szczoteczką nie jest konieczne. Można wtedy oprzeć profilaktykę na żelach zmieniających kulturę bakterii i obserwacji. Jednak jeśli Twój czworonóg miał problemy z zębami, trzeba więcej czasu poświęcić na profilaktykę. Regularna higiena jego paszczy pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z wizytą u weterynarza i ściąganiem kamienia nazębnego pod narkozą. 

Co do psich uszu – jeśli Twój zwierzak nie ma z nimi problemu, profilaktyka może ograniczyć się do obserwacji i comiesięcznej kontroli. Jednak jeśli miał z nimi problemy lub należy do ras, które są bardziej zagrożone zapaleniem ucha wewnętrznego – czyść uszy co tydzień.

PAMIĘTAJ

Jeśli zauważysz coś naprawdę niepokojącego – od dziwnego zapachu, przez wydzielinę, po drapanie czy zaczerwienienie – skontaktuj się koniecznie z weterynarzem. 

Mamy nadzieję, że teraz to, jak zadbać o higienę uszu i zębów u psa nie jest dla Ciebie już zagadką. Teraz już wiesz, jaka pasta do zębów dla psa, jaka szczoteczka oraz jaki preparat do czyszczenia uszu psa jest odpowiedni oraz jak powinieneś dbać o uszy i zęby pupila. Mamy też nadzieję, że to czego się dowiedziałeś, poprawi komfort życia Twojego pupila. 

czyszczenie uszu psa
Preparat do czyszczenia uszu psa
pasta do zębów dla psa
Preparat do czyszczenia uszu psa
pasta do zębów dla psa
Szczoteczki do mycia zębów u psa

Zobacz także:

 1. Profilaktyka przeciwpasożytnicza. Jak walczyć z kleszczami i pchłami?
 2. Karma sucha czy mokra dla psa – co wybrać?
 3. Fałszywy weterynarz w Polsce! Korzystałeś z jego usług? Zgłoś się na Policję