pierwsze zwierzątko dla dziecka

Pierwsze zwierzątko dla dziecka. Jeśli stoisz przed tym trudnym wyborem i chcesz dobrać odpowiedniego pupila do wieku swojego dziecka, przychodzimy z pomocą. Dzieci bardzo często są miłośnikami zwierząt, zresztą całej natury. Jednak dawanie 3, czy 4-latkowi psa i wymaganie od niego całkowitej opieki jest nierozsądne. 

Jak wybrać pierwsze zwierzątko dla dziecka?

Wybór zwierzęcia domowego powinien opierać się na możliwościach. Zwierzak powinien zostać dobrany do wieku dziecka oraz obowiązki wokół niego muszą być dopasowane do możliwości pociechy. 

Zwierzak dla dziecka to bardzo dobry pomysł. Uczy systematyczności, cierpliwości, opiekuńczości i wytrwałości. Ma też bardzo dobry wpływ na jego psychikę. Dlatego jeśli rozważacie pierwsze zwierzątko dla dziecka – popieramy i zachęcamy. 

Jakie powinno być pierwsze zwierzątko dla dziecka? Co wybrać?

Poniżej podajemy kilka pomysłów wraz z charakterystyką zwierząt. 

Pies lub kot

Pies lub kot rekomendowany jest dla dzieci powyżej 9-10 roku życia. Chyba, że zamierzacie pomagać pociesze w opiece. 

Pies lub kot powinien mieć własne legowisko w ustronnym miejscu, ważne są także szczepienia i regularne wizyty u weterynarza. Te dwie opcje są bardzo wymagające, więc zastanówcie się, czy jesteście gotowi na taki kilkunastoletni obowiązek. 

Skąd wziąć psa lub kota? Można zdecydować się na adopcję – to łączy się z procedurą adopcyjną. Każda fundacja i schronisko ma własne zasady, ale konieczna zazwyczaj jest wizyta przedadopcyjna i uzupełnienie ankiety. Można też kupić zwierzę w hodowli, ale to wiąże się z kosztami powyżej 1500 złotych. 

Rybki

Rybki są dobrym pomysłem dla dzieci powyżej 8 roku życia. Niestety ich wadą jest to, że małe rybki żyją jedynie 2-3 lata. Większe natomiast potrafią dożyć nawet kilkunastu. 

Plusem rybek jest to, że nie wymagają tyle czasu co pies czy kot. Jednocześnie angażując do opieki całą rodzinę (np. przy czyszczeniu akwarium). Przed kupnem rybek należy też zakupić akwarium – im większe tym lepsze. Koszt zbiornika nie jest wysoki – fajne akwarium można zorganizować w granicach 100 złotych. 

Myszki, szczurki lub chomiki

Gryzonie niestety mają to do siebie, że krótko żyją. Najdłużej żyjącym domowym gryzoniem jest szczur, który potrafi dożyć do 6-8 lat. Gryzonie rekomendowane są dla dzieci powyżej 5 roku życia, ale kontakt ze zwierzęciem powinien odbywać się pod kontrolą osoby dorosłej. 

Co jedzą? Warzywa i owoce. W sklepach zoologicznych można dostać także specjalne mieszanki ziaren dla gryzoni. 

Koszt sprawienia małego gryzonia nie jest duży. Samo zwierzątko kosztuje od 2 do 30 złotych. Jednak klatka jest już większym wydatkiem. Zwłaszcza, że oprócz klatki powinniśmy sprawić pupilowi także domek, kołowrotek do biegania i wszystkie inne akcesoria. 

Świnka morska, czyli kawia domowa

Kawia domowa nazywana popularnie świnką morską, może mieszkać w pustym akwarium lub klatce. Jako, że świnki są większe niż chomiki czy myszki – rekomendowane są dla dzieci od 4 roku życia. 

Kawie domowe żyją od 6 do 8 lat. Starsze osobniki mają tendencję do tycia, więc trzeba pamiętać o tym, żeby ich nie przekarmiać. Ceny tych gryzoni wahają się od 10 nawet do 100 złotych (najdroższe są świnki rozetkowe i angorskie). Ich plusem jest to, że nie gryzą, są przyjazne, długo żyją jak na gryzonie i bardzo rzadko uczulają. 

Już wiesz jakie będzie pierwsze zwierzątko dla Twojego dziecka? Mamy nadzieję, że pomogliśmy. 

pierwsze zwierzątko dla dziecka
Chomik: rekomendowany dla dzieci powyżej 5 roku życia
pierwsze zwierzątko dla dziecka
Kot: rekomendowany dla dzieci od 9-10 roku życia
pierwsze zwierzątko dla dziecka
Pies: rekomendowany dla dzieci od 9-10 roku życia
pierwsze zwierzątko dla dziecka
Kawia domowa: rekomendowana dla dzieci od 4 roku życia

Zobacz także:

  1. Strażacy myśleli, że znaleźli nieżywe szczeniaki. Wtedy zdarzył się cud
  2. Zwyrodnialcy okaleczyli bestialsko psa. W brutalny sposób chcieli zapobiec ciąży
  3. Świątynia Tygrysów. Brutalna i bolesna prawda o tym “wspaniałym” miejscu