pierwszy kot

Pierwszy kot to nielada wyzwanie. Ja sama przechodziłam przez to blisko dwa lata temu. I to od razu zdecydowałam się na dwa pierwsze koty. Miałam więc cztery nie lada wyzwania: pierwszy kot, drugi pierwszy kot oraz wprowadzenie kota do domu i wprowadzenie drugiego kota do domu z psem. Myślisz o pierwszym kocie? Nie wiesz jak się przygotować? A może nie wiesz czy zdecydować się na dwa koty czy jednego

Uruchamiamy cykl “Pierwszy kot. Jak z nim żyć i przeżyć?”. Będą to artykuły ułatwiające oswojenie się z nową sytuacją. Pierwszy kot, a w ogóle kot, to ciężkie wyzwanie. Często jest to indywidualista, który potrzebuje miłości. To może być momentami ciężkie do zniesienia. Pamiętajcie jednak – koty potrzebują człowieka. Jeśli decydujesz się na kota, bo nie masz kompletnie czasu na psa, to nie rób tego. Kot potrzebuje towarzystwa. 

Pierwszy kot w życiu

Pierwszy kot w życiu, to bardzo poważna decyzja. Jest to związek na kilkanaście lat – zobowiązujący do opieki, jedzenia oraz wizyt u weterynarza wyłącznie, albo aż za kocią miłość. Myślisz nad adopcją lub Twoje życie potoczyło się tak, że na Twojej drodze stanął kot? Pomożemy Ci przygotować Ciebie i otoczenie na małego członka rodziny. 

Pierwszy kot w domu, czyli co muszę kupić? Wyprawka dla kota

Ma u Ciebie zamieszkać kot? Musisz kupić dla niego wyprawkę. Poniżej lista rzeczy, które musisz mieć przed przybyciem kociaka. 

Kocia wyprawka:

 • kuweta – jaką kuwetę wybrać dla kota?

Co do kuwet, najbezpieczniej wybrać jest kuwetę zamykaną z drzwiczkami. Zwłaszcza jeśli chcemy uniknąć w przyszłości kocich zapachów. Jeśli jednak kotu nie podpasuje zamknięcie, pokrywę można bezproblemowo zdjąć. Koszt kuwety to około 50 złotych w sklepie zoologicznym internetowym. Do kuwety warto zakupić łopatkę – trzeba ją dobrać w zależności od żwirku, o którym zniżej. Uwaga! Jeśli kot trafił do Ciebie awaryjnie i zastanawiasz się czego można użyć zamiast kuwety? Może być miska z piaskiem. Jednak postaraj się zapewnić kotu lepsze warunki, zwłaszcza jeśli ma zostać u Ciebie na dłużej. 

 • żwirek – jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

Żwirek u kociarzy to temat odwiecznych dyskusji. Wiem, że niektórzy ludzie używają nadal piasku, ale bardzo tego nie polecamy. W piasku mogą być pasożyty, tj. pchły oraz inne chorobotwórcze bakterie. Dlatego żwirek jest sprawą konieczną. W asortymencie sklepów zoologicznych są żwirki silikonowe, bentonitowe czy naturalne. Dobrym pomysłem na początek jest użycie żwirku naturalnego/ekologicznego – wcale nie jest drogi, a jest praktycznie pewne, że nie uczuli Twojego kota. To samo dotyczy zapachu – niestety najlepszy żwirek jest bezzapachowy. Możesz też rozważyć żwirek silikonowy – też praktycznie nigdy nie uczula, ale jest dużo droższy od pozostałych. 

 • legowisko dla kota lub domek dla kota – co wybrać?

Konieczna sprawa. Kot powinien mieć swoje bezpieczne miejsce, choć bardzo prawdopodobne, że i tak wybierze karton, twoje nogi lub umywalkę. Nie ma reguły co do tego, gdzie kot wybierze sobie miejsce na drzemkę. Jednak budka lub legowisko musi być. Ustawione w bezpiecznym miejscu. Z doświadczenia wiem, że koty raczej wolą budki, zamiast legowisk. 

Czytaj także: Spanie z psem jest zdrowe? Czy konieczne jest legowisko? Odpowiadamy

 • drapak dla kota – jaki drapak wybrać?

Jest to konieczna sprawa jeśli chcesz mieć meble w całości. Jeśli masz coś drewnianego, np. łóżko czy szafkę, to wióry gwarantowane. Możesz sobie tego oszczędzić kupując pupilowi drapak. Drapak dobierz do wielkości pupila. Na początek możesz kupić taki z kartonu. Kosztuje w granicach 20 złotych. 

 • karma dla kota – jaka jest odpowiednia?

Taaa. To jest temat bardzo trudny i w tym wpisie nie dam rady go zawrzeć, ale w tym tygodniu jeszcze pojawi się tekst o prawidłowym – według naukowców – żywieniu kota. Powiemy tylko, że kot pobiera z pożywienia praktycznie całą wodę, można go co prawda do tego zachęcić, ale jest to bardzo trudne oraz wbrew naturze. Sucha karma ma w swoim składzie TYLKO 7% WODY, natomiast karma mokra blisko 70%. I pamiętajcie, koty to w naturze 100% mięsożercy, karma zawierająca jedynie około 4% mięsa, nie jest odpowiednia dla nich. Sprawdźcie skład. 

 • zabawki dla kota

Piłeczki, myszki, wędki, tuneliki. Musisz się we wszystko zaopatrzyć. No dobra, wcale nie musisz. Pierwszy kot, a raczej dwa pierwsze koty spowodowały, że przed ich przyjazdem miałam cały arsenał piłeczek i innych zabaweczek. Co one wybrały? Moje koty świetnie bawią się kulkami z folii aluminiowej lub papieru. Dramat ma słabość do gumek do włosów i je aportuje, a Romans kradnie każdy plastikowy korek. Takie to życie z kotami. Jednak moje maluchy mają jednak drapak, tunel, tor z piłką i spray z kocimiętką. P.S. Laser wcale nie jest dobrym pomysłem dla kota. Jednak o tym innym razem. 

 • transporter – jaki transporter dla kota wybrać?

Transporter to dość istotna rzecz. Bez niego wyprawa do weterynarza, która jest konieczna, nie byłaby możliwa. Transportery dla kotów mogą być materiałowe, plastikowe, a nawet wiklinowe. Niestety z jego wyborem może być dość trudno, nigdy nie wiadomo co mruczkowi podpasuje. Najważniejsze, żeby kot czuł się w nim swobodnie. Nie może być zbyt mały. 

 • kocie przysmaki – zdrowe przysmaki dla kota

Jakie kocie przysmaki będą dla kota odpowiednie? Niestety ten temat jest tak samo obszerny, jak temat żywienia kotów, więc odpowiem krótko – mięsne. Kwestie kocich smakołyków rozwinę w artykule o karmieniu kota. 

 • szczotka/furminator dla kota 

O tym pisaliśmy kilka dni temu, jeśli chcesz przeczytać kliknij TUTAJ.

 • miseczki – jaka miska dla kota jest odpowiednia?

Dobrana do jego wielkości, to po pierwsze. Po drugie najlepiej jeśli nie będzie się ślizgać. W niektórych miseczkach są zrobione od spodu antypoślizgowe gumy – to świetne rozwiązanie. Miseczki dla kota powinny stać w dostępnym dla niego miejscu. Jeśli w domu jest pies, postaw miski w niedostępnym dla niego miejscu. 

Dzisiaj kończymy, za kilka dni pojawi się kolejny artykuł w cyklu “Pierwszy kot. Jak z nim żyć i przeżyć?”. 

Zobacz także:

 1. Nie zrozumiesz tego tekstu, jeśli nie jesteś właścicielem kota. Nawet się nie staraj
 2. Zastanawiasz dlaczego koty kochają kartony i pudła? Odpowiadamy
 3. Jak pies z kotem, czyli pies i kot w jednym domu. Tak czy nie? Odpowiadamy