pies domowy

Pies domowy to najlepszy przyjaciel człowieka. Czworonogi towarzyszą nam od bardzo dawna. Kiedyś odgrywały rolę obronno-stróżującą czy pasterską. Teraz najczęściej są naszymi pupilami czy uważamy ich za członków rodziny.

Pies domowy to inaczej canis lupus familiaris, czyli wilk szary rodzinny. Nazwa nie wzięła się znikąd. Psy pochodzą od wilków i nie da się temu zaprzeczyć. Jednak część cech wraz z ewolucją i towarzyszeniu człowiekowi zanikło.

Nauka na temat psów także bardzo się rozwinęła, np. naukowcy odkryli, że psy mają świadomość czy po części rozumieją naszą mowę. Nasza więź z psami się wzmacnia i rozszerza jednocześnie. Fenomenalne. Niestety wśród właścicieli panuje wiele przesądów i utarte mity o psach, które nadal funkcjonują. Czas na sprostowanie, zwłaszcza że niektóre są bardzo krzywdzące. 

Pies domowy kontra wilk. Mity o psach domowych

Mity o psach: Twój pies robi wszystko, żeby Cię zdominować

Co za kompletna bzdura. Jeśli pies się czegoś domaga, wynika to z twojego zaniedbania i nie zapewnienia mu tej potrzeby. Jeśli nie dbasz o niego, staje się jak małe dziecko. Potrzebuje opiekuna i lidera, który nim pokieruje.

Mity o psach: psy mogą zjeść wszystko

Nie! Ten mit może zabić waszego czworonoga! Niebezpieczna dla psa będzie cebula, winogrona, czekolada czy orzechy makadamia. Ale to nie wszystko, pełną listę rzeczy zakazanych dla psa znajdziecie tutaj.

Mity o psach: suka musi mieć raz w życiu młode

To jeden z najbardziej krzywdzących mitów. Przez niego powoływanych na świat jest wiele szczeniąt, które nie będą miały szansy znaleźć domów. Nawet jeśli nikt ich nie utopi i uda się je rozdysponować, to zabiorą miejsce tym czekającym w schroniskach. Tam tysiące zwierząt czeka na nowy, kochający dom. Dodatkowo szybka sterylizacja suni może pomóc w uniknięciu problemów zdrowotnych w przyszłości, a zwłaszcza śmiertelnych nowotworów.