Pies domowy to najlepszy przyjaciel człowieka. Czworonogi towarzyszą nam od bardzo dawna. Kiedyś odgrywały rolę obronno-stróżującą czy pasterską. Teraz najczęściej są naszymi pupilami czy uważamy ich za członków rodziny.

Pies domowy to inaczej canis lupus familiaris, czyli wilk szary rodzinny. Nazwa nie wzięła się znikąd. Psy pochodzą od wilków i nie da się temu zaprzeczyć. Jednak część cech wraz z ewolucją i towarzyszeniu człowiekowi zanikło.

Nauka na temat psów także bardzo się rozwinęła, np. naukowcy odkryli, że psy mają świadomość czy po części rozumieją naszą mowę. Nasza więź z psami się wzmacnia i rozszerza jednocześnie. Fenomenalne. Niestety wśród właścicieli panuje wiele przesądów i utarte mity o psach, które nadal funkcjonują. Czas na sprostowanie, zwłaszcza że niektóre są bardzo krzywdzące. 

Pies domowy kontra wilk. Mity o psach domowych

Mity o psach: Twój pies robi wszystko, żeby Cię zdominować

Co za kompletna bzdura. Jeśli pies się czegoś domaga, wynika to z twojego zaniedbania i nie zapewnienia mu tej potrzeby. Jeśli nie dbasz o niego, staje się jak małe dziecko. Potrzebuje opiekuna i lidera, który nim pokieruje.

Mity o psach: psy mogą zjeść wszystko

Nie! Ten mit może zabić waszego czworonoga! Niebezpieczna dla psa będzie cebula, winogrona, czekolada czy orzechy makadamia. Ale to nie wszystko, pełną listę rzeczy zakazanych dla psa znajdziecie tutaj.

Mity o psach: suka musi mieć raz w życiu młode

To jeden z najbardziej krzywdzących mitów. Przez niego powoływanych na świat jest wiele szczeniąt, które nie będą miały szansy znaleźć domów. Nawet jeśli nikt ich nie utopi i uda się je rozdysponować, to zabiorą miejsce tym czekającym w schroniskach. Tam tysiące zwierząt czeka na nowy, kochający dom. Dodatkowo szybka sterylizacja suni może pomóc w uniknięciu problemów zdrowotnych w przyszłości, a zwłaszcza śmiertelnych nowotworów. 

Mity o psach: psia ślina pomoże wyleczyć ranę

Jak najbardziej, ale psią. Mieszanie psich bakterii z naszymi to nie do końca dobry pomysł. Użyjcie środka odkażającego i plastra, tak będzie bezpieczniej.

Mity o psach: psa mniej boli

Część ludzi naprawdę myśli, że pies ma inny próg bólu, że zupełnie inaczej odczuwa potrzeby czy ma inne poczucie bezpieczeństwa. No cóż, pies to żywe stworzenie, które ma normalny układ nerwowy. Tak samo będzie go boleć skaleczenie, jak człowieka — tylko że pies nie umie mówić. Tak samo też będzie odczuwał głód czy zimno. Żaden pies nie zasługuje na złe traktowanie.

Mity o psach: zimny, mokry nos to oznaka zdrowia

Temperatura i wilgotność nosa nie świadczą o stanie zdrowia psa. Zwróćcie uwagę, że pies zaraz po przebudzeniu ma ciepły nosek — to normalne.

Mity o psach: psy nie widzą kolorów

Ależ widzą. Wiemy, kiedyś panowało przekonanie, że psy nie widzą świata kolorowego, tylko czarno-biały. To nie prawda. Najnowsze badania wykazują, że psy widzą świat w kolorach pastelowych, łagodniejszych, niż my ludzie.

Mity o psach: starszego psa nie da się nic nauczyć

Kłamstwo! To, że pies jest starszy, nie oznacza, że jest głupi. Co prawda, nauka seniora może chwilę dłużej zająć, ale radość i satysfakcja będzie ta sama!

Mity o psach: pies nie może jeść surowego mięsa

Jest grupa właścicieli, którzy w imię starej zasady nie dają psu surowego mięsa. A wiecie dlaczego? Ich zdaniem surowe mięso wzbudza w psu instynkt i pies staje się agresywny. Boją się, że przez surowe mięso pies będzie chciał pogryźć ich. Ten mit jest popularny wśród właścicieli psów ras uznawanych za agresywne.

Mity o psach: dwa psy zawsze się pogryzą

Bo testosteron, bo samce. A to guzik prawda. Z agresją niewiele wspólnego ma płeć. Ok, to prawda, jest czynnikiem, ale nie decydującym czy głównym. Bardzo dużo zależy od wychowania i prawidłowej socjalizacji.

Mity o psach: nie może wpuścić psa przed sobą, ani do mieszkania, ani do windy

Zabobon, który nawet nie wiemy, kiedy był tak naprawdę popularny. Że niby pies pokazuje swoją dominującą pozycję i wie, że rządzi w domu. Jest to kłamstwo lub jakaś stara, utarta zasada — nie mająca nic wspólnego z prawdą.

Mity o psach: pies nie ma uczuć

Ma jak najbardziej. Pies tęskni, boi się porzucenia, czuje ekscytacje jak Cię widzi – naukowcy uważają, że psy powitaniu właściciela zachowują się jak zakochani. To istne dowody na to, że psy mają uczucia. Są one mniej rozbudowany niż ludzie, ale są. Przypomnijcie sobie, jak pies się zachowuje w momencie, kiedy pakujecie walizkę. Czyżby niepokój i smutne spojrzenie?

Zobacz także:

  1. Świat zwierząt: najbardziej urocze zwierzęta na świecie, zakochasz się
  2. Grumpy Cat, kocia gwiazda internetu ma konkurencję! Wyraz pyszczka tego kota powala
  3. Wstrząsające! Na tym moście zginęło już blisko 700 psów. Nikt nie wie dlaczego