pies i kot w jednym domu

Pies i kot w jednym domu? Kiedyś ktoś mądry powiedział: “Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał, i kota, który będzie go ignorował”. Jest w tym dużo prawdy, sama posiadam psa i dwa koty, ale w moim przypadku sytuacja jest odwrotna. Pies ma koci charakter, a koty aportują rzucane przeze mnie kulki. No cóż, świat zwierząt nadal nie jest dla nas całkowicie pojęty. Zastanawiacie się nad wprowadzeniem drugiego zwierzaka do domu? Chcecie, żeby pies i kot w jednym domu zamieszkali bez większych przeszkód? Przychodzimy z pomocą. 

Czy pies i kot mogą mieszkać w jednym domu?

Jasne, że tak, ale nie każdy zwierzak dobrze to zniesie. Powinniśmy to zrobić mądrze i powoli. Warto pamiętać, że 10-letni kot, który zawsze mieszkał sam, będzie źle reagować na nowego domownika na swoim terytorium. To samo tyczy się dość terytorialnych psów. Jednak istnieją sposoby, żeby terytorialne zwierzaki zaakceptowały nowego członka rodziny. 

Jakiego kota wybrać do domu z psem?

Przy wyborze kota do domu, gdzie mieszka psiak, nie można kierować się wyglądem czy osobistymi preferencjami. Jeśli zastanawiacie się nad adopcją, przygarnięciem czy kupnem kota zapytajcie osoby, od której go bierzecie czy dogaduje się z psami. To bardzo istotna informacja. Złe dobranie kociego towarzysza, zamieni życie wasze, waszego psa i tego kociaka w piekło. Dobrze aklimatyzują się też małe kocięta przy psie. Zwłaszcza sunie bardzo często wykazują silny instynkt macierzyński i przygarniają kotka, jako własne szczenię. 

Jak wprowadzić kota do domu z psem?

Ta sytuacja jest zazwyczaj prostsza, niż odwrotna. Jeśli wiemy, kiedy kociak do nas trafi, czy to z hodowli, fundacji czy schroniska, warto przywieźć kilka dni wcześniej jego rzeczy. Psiak będzie miał szansę zapoznać się z zapachem, a jak wiadomo, tym czworonogi kierują się najmocniej w swoim psim życiu. Po kilku dniach można zazwyczaj przywieźć zwierzaka do domu, ale pierwsza socjalizacja nie powinna następować w bezpośredni sposób. Dobrym pomysłem jest umieszczenie pupili w dwóch oddzielnych pokojach, które dzielą jedynie drzwi. Będą mogli oswoić się ze swoimi zapachami, a także każde z nich będzie już świadome istnienia drugiego. Po kilku dniach można pozwalać na krótkie spotkania, oczywiście pod kontrolą. Z czasem powinny spotkania się wydłużać, później trzeba zostawiać zwierzaki na krótkie chwile same. Dobrym pomysłem jest rejestracja zachowania zwierząt kamerą. Jeśli pojawia się agresja, a zwierzaki nie są w stanie się zaakceptować, warto porozmawiać z behawiorystą. 

Czy pies i kot mogą się dogadać?

Tak, istnieje wiele przykładów miłości i przyjaźni między kotami a psami. Te więzi są nieraz bardzo silne. Najmocniejsze są te, które zostały nawiązane w okresie szczenięcym i kocięcym. Poniżej znajduje się galeria pokazująca jak pies z kotem potrafi żyć. Uwaga, widok bardzo rozczula. 

Zobacz także:

  1. Kocimiętka dla kota jest niezdrowa? Sprawdź czy nie szkodzi Twojemu mruczkowi
  2. Te zwierzęta rozczulą Cię do granic możliwości. Popłaczesz się
  3. 30+ najśmieszniejszych uroczych kotków. Pękniesz ze śmiechu [GALERIA]