pies i noworodek
pexels
Pies i noworodek – czy jest coś bardziej uroczego niż widok małych dzieci bawiących się z czworonogami? Jednak pamiętaj, że kiedy przyniesiesz nowe dziecko do domu, twój pies zmierzy się z przytłaczającą liczbą nowości, dźwięków i zapachów. Niektóre z nich mogą go oszołomić, zwłaszcza jeśli nie miał okazji spędzić czasu z dziećmi jako szczeniak. W tym szczęśliwym dla siebie okresie zadbaj o swojego pupila. W miesiącach poprzedzających pojawienie się dziecka skup się na kilku rzeczach.

Naucz swojego psa umiejętności, które będą mu potrzebne do bezpiecznej interakcji z Twoim maluszkiem

Jeśli nie chcesz, aby pies wchodził do pokoju noworodka już teraz musisz zabronić mu tam wstępu. Podobnie z zabranianiem wskakiwania do łóżka, na kanapę etc. Zaczynaj wprowadzać zmiany powoli i każdorazowo nagradzaj pupila, kiedy wykona Twoje polecenie.

Naucz psa cierpliwości

Odtwarzanie nagrania z płaczem dziecka, przyzwyczai go do nowych dźwięków, a noszona na rękach lalka zapozna czworonoga z widokiem niemowlęcia. Pamiętaj, aby wtedy nie pozwalać pupilowi skakać na ciebie. Dzięki temu twój pupil nauczy się, ze nie zawsze jest w centrum uwagi.
Jeśli masz znajomych, którzy mają maleńkie dziecko – pożycz od nich np. skarpetkę, czy pieluszkę, która pachnie niemowlakiem. Taki pachnący rekwizyt daj do obwąchania zwierzakowi. W tym czasie nie zapominaj o głaskaniu, drapaniu za uszkiem i chwaleniu pieska. Ten zapach nowej istotki musi kojarzyć mu się pozytywnie.

Pozwól psu nawiązać relację z dzieckiem

Kiedy maluch pojawi się już w domu daj mu i czworonogowi czas na pobycie ze sobą- nie izoluj ich. Nie ma więc powodu, by separować zwierzę od dziecka. Zapomnij o mitach na temat alergii niemowląt o zwierzętach. Należy jedynie zachować zasady higieny. Pies i noworodek nie mogą być dla siebie konkurencją. Unikaj faworyzacji jedynie dziecka. Opieka nad psem to zobowiązanie, które nie mija wraz z narodzeniem się potomka. Zadbaj też o czas dla czworonoga  na pieszczoty i zabawy, nie odtrącaj go.

Miej go na oku nowych przyjaciół

Zwracaj uwagę na relację pies-dziecko. Naturalną potrzebą psa w poznawaniu czegoś nowego jest wąchanie i próbowanie zębami. Maluszek z kolei uczy się poprzez dotyk i wzrok. Przypomnij psu komendy posłuszeństwa i egzekwuj ich wykonywanie.  Natomiast maluszkowi pokaż a następnie tłumacz, że pies to istota czująca: można go głaskać, ale nie wolno mu wkładać palców do oczu, ciągnąć za sierść, ogon lub łapę albo przeszkadzać w czasie jedzenia z miski.

 

Zobacz także:

  1. Pies uratował niemowlę.

  2. Uratował niemowlę przed płomieniami.

  3. Ratownicy mysleli, że chronią szczeniaki…