„Koty to genialni manipulatorzy, są najinteligentniejsze”, „Psy są mądrzejsze, robią rzeczy których koty nigdy by się nie nauczyły” – ta dyskusja trwa, od kiedy człowiek udomowił czworonogi. Najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wydają się dawać odpowiedź w tym sporze. Wielu właścicieli psów zastanawia się nad tym czy pies jest inteligentniejszy od kota, natomiast właściciele kotów są święcie przekonani, że właśnie koty są mądrzejszą grupą czworonogów. 

Czy pies jest inteligentniejszy od kota?

Według badań psy mają dwa razy więcej neuronów niż koty. Komórki te odpowiedzialne są za przetwarzanie informacji, a im więcej tych komórek jest, tym sprawniej przebiega proces przetwarzania informacji – tłumaczą badacze w raporcie opublikowanym we “Frontiers in Neuroanatomy”.

Dotychczas naukowcy zainteresowani badaniami porównawczymi między gatunkami jako wskaźnik inteligencji przyjmowali wielkość mózgu. Tym razem została wykorzystana metoda dr Herculano-Houzel. Umożliwia ona policzenie komórek nerwowych pod mikroskopem.

Pod lupą kora mózgowa zwierząt

Analizie poddano korę mózgową zwierząt – część mózgu odpowiedzialną za kojarzenie informacji. Badanie wykazało, że na korę mózgową kotów składa się ok. 250 mln komórek nerwowych. Podczas gdy u psów-mieszańców jest to 429 mln komórek, a u golden retrieverów nawet 627 millionów.
Można więć powiedzieć, że psy mają ok. dwa razy więcej neuronów w korze mózgowej niż koty. To oznacza lepsze predyspozycje w zakresie zdolności poznawczych. Czy jest to jednoznaczne z tym, że psy są “bardziej inteligentne”?

– Wierzę, że bezwzględna liczba neuronów (szczególnie w korze mózgowej), w które zwierzę jest wyposażone, determinuje jego zdolności poznawcze, umiejętność przewidywania tego, co może się wydarzyć w oparciu o wcześniejsze doświadczenia. Z naszych odkryć płynie wniosek, że psy posiadają biologiczne predyspozycje do wykonywania bardziej złożonych operacji poznawczych niż koty – tłumaczy dr Suzana Herculano-Houzel z Uniwersytetu Vanderbilt.

Badania należy zatem traktować jako źródło naukowych argumentów, które psiarze i kociarze mogą uwzględnić w swoich dyskusjach na temat tego, które zwierzęta są mądrzejsze – koty czy psy.

źródło: psychologytoday.com / focus.pl

Zobacz także:

  1. Myślisz, że są śliczne i słodkie? Uważaj, mogą zabić
  2. Dlaczego pies podnosi nogę, jak sika? Prosta odpowiedź