Psy są słodkie, kochane. Ludzie uwielbiają je przytulać, głaskać i drapać. Zwłaszcza dzieci miewają słabość do czworonogów. Często na ulicy widzą psa i chcą go pogłaskać. Zaczynają go więc wołać, a że pies nie reaguje – wołają głośniej. To może komuś zrobić ogromną krzywdę i doprowadzić do tragedii. 

NIE KAŻDY PIES MA OCHOTĘ NA KONTAKT

Pies, tak jak dziecko, ma swojego opiekuna. Jego opiekun dba o swojego psa i jego komfort. W autobusie, kawiarni albo na spacerze. Wie jakie rzeczy stresują jego czworonoga. I wie czy jego pies lubi kontakt z obcymi ludźmi, czy przypadkiem nie będzie się bał albo czy nie ugryzie. Dlatego jeśli masz dużą słabość do psów i lubisz głaskać czworonogi spotkane na ulicy – zawsze pytaj właściciela o zgodę. Istnieją jednak takie psy, których ruszać nie możesz i na nic zdają się pytania. Są psy, których pogłaskanie może kosztować życie niewinnego człowieka. Są to psy przewodnicy.

Pies przewodnik ratuje życie

Pies przewodnik jest specjalnie wyszkolonym czworonogiem. Jego zadaniem jest np. w przypadku osób niewidomych orientacja, prowadzenie i bycie oczami takiego człowieka. Takiego psa pod żadnym pozorem nie wolno zaczepiać! Pies przewodnik nie może się dekoncentrować, jego najważniejszym zadaniem jest przetransportowanie niewidomego przyjaciela z punktu A do punktu B bez uszczerbku na zdrowiu. Dekoncentrowanie takiego psa i dotykanie go może doprowadzić do wypadku. Niewidoma osoba ufa swojemu psu w stu procentach – zrobi to samo co czworonóg. Specjalna rączka przy szelkach psa jest zbudowana tak, żeby zmiana ruchu była mocniej wyczuwalna dla niewidomej osoby. Dlatego jeśli spotkacie psa w charakterystycznej uprzęży, to go nie wołajcie i nie dotykajcie. Pies przewodnik zastępuje laskę niewidomej osobie – można nie zauważyć na pierwszy rzut oka, że jest to ktoś, kto nie widzi. Jednak na tej uprzęży jest napisane “NIE DOTYKAĆ!”.

Pamiętajcie, rozkojarzanie takiego psiaka może doprowadzić do naprawdę niebezpiecznych i groźnych sytuacji. Poniżej także ciekawe ujęcie psa przewodnika w genialnej kampanii oswajającej społeczeństwo z ludźmi niewidomymi. Przy okazji zdjęcia idealnie obrazują to, że pies przewodnik jest oczami swojego towarzysza, bo opiekunem to jest raczej on.

Najczęściej psami przewodnikami zostają psy rasy labrador retriever i golden retriever.

pies przewodnik

Zobacz także:

  1. Horror! Sprzedają psy jak zabawki. Bez wody, związane i wciśnięte do pudełek
  2. Nie popełniajcie tego błędu przy karmieniu psa! Skrzywdzicie go
  3. Najdziwniejsze zwierzęta trzymane w domach! Będziesz w szoku [VIDEO]