pies w nagrzanym aucie

Upały gonią upały. Termometr wskazuje trzydzieści stopni i bardzo trudno znaleźć cień na tyle kojący, żeby się nie męczyć skwarem. Pomyślcie, jak czują się wasi futrzaści przyjaciele. Pies i kot nie ma możliwości pożalenia się na upał. Tym bardziej, mam nadzieję, że nigdy w życiu nie wpadniesz na pomysł zostawienia psa w samochodzie, zwłaszcza w upał.

Pies w nagrzanym aucie

Przynajmniej raz w tygodniu media nagłaśniają sytuację, podczas której pies w nagrzanym aucie przebywał i ledwo uszedł z życiem. Prawie połowa z tych zdarzeń kończy się śmiercią czworonoga. Pamiętaj, gdy na dworze jest ok 20 st. C., to w aucie temperatura wzrasta nawet do 80 st. C, co może powodować omdlenie, osłabienie, odwodnienie, a nawet śmierć czworonoga.

Lipcowe upały dają w kość ludziom, ale także zwierzętom. Najbliższy tydzień zapowiada się niezwykle upalnie. Dlatego apelujemy! Nie zostawiajcie psów w samochodach. 

Warto dowiedzieć się czy miejsce, do którego się wybieracie nie jest przyjazne psom i może pupil będzie mógł się wybrać z Tobą, jeśli nie będzie to możliwe – zostaw psa po prostu w domu. Z psami w lecie można wchodzić np. do Media Markt.

Wybij szybę

Jeśli zauważysz konającego z gorąca psa, zamkniętego w samochodzie podczas upału, zadzwoń po policję lub straż miejską, a następnie wybij szybę i wyciągnij czworonoga. Bardzo istotne w takiej sytuacji jest przetransportowanie psa do zacienionego miejsca, podanie mu wody i w razie konieczności kontakt z weterynarzem. Pamiętaj, nie możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej i karnej za zniszczenie mienia. Działałeś zgodnie z wyższymi wartościami. I polskie prawo to stanowi.

Jeśli pies reaguje wymiotami na podaną wodę, zwierzak musi być jak najszybciej przetransportowany do kliniki weterynaryjnej. Takie objawy mogą świadczyć o przegrzaniu lub udarze cieplnym.

Czym jest udar cieplny?

Udar cieplny, określany inaczej porażeniem cieplnym, jest skutkiem przegrzania organizmu. Szczególnym jego rodzajem jest udar słoneczny, czyli przegrzanie wskutek silnego nasłonecznienia. Z udarem cieplnym spotykamy się wtedy, gdy organizm ma utrudnione lub wręcz uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła (np. w przypadku zbyt intensywnego plażowania, co skutkuje udarem słonecznym, w gorącej kąpieli, w gorącym, wilgotnym powietrzu, itp.). U psów udar cieplny może nastąpić w skutek zamknięcia czworonoga w samochodzie, nadmierny wysiłek lub wystawienie na pełne słońce.

Zobacz także:

  1. Pies może się odwodnić i umrzeć. Jak zachęcić psa do picia wody?
  2. Pies i upał. Jak sprawić, żeby nie cierpiał i było mu lżej
  3. Chciał popełnić samobójstwo. Nie do wiary, co zrobił wtedy jego pies