40-latek z Konina w bardzo gorący dzień pozostawił swojego psa w samochodzie. W tym czasie mężczyzna korzystał z uroków wakacji. Życie zwierzęciu uratowało wybicie szyby i podanie wody. Pies w samochodzie spędził dwie godziny. 

Policja wiedziała, co robić

W niedzielne popołudnie do mogilskiej komendy wpłynęło zgłoszenie, że na ulicy Świerkowej w Przyjezierzu stoi samochód, w którym przebywa pies.

Policjantom udało się ustalić, że pies przebywał w nagrzanym samochodzie dwie godziny. Szyby w samochodzie były nieznacznie uchylone, jednak przy panującej temperaturze na zewnątrz nie zapewniało to wystarczającej ilości chłodnego powietrza. Temperatura w samochodzie w ciągu dwóch godzin podniosła się do takiej, która zagrażała życiu czworonoga. Pies w samochodzie był mocno wycieńczony.

Policjanci wybili szybę

Funkcjonariusze policji nie mogli znaleźć właściciela samochodu, który w tym czasie czerpał z uroków wakacji. Podjęli, więc decyzję o wybiciu szyby – relacjonuje asp. Tomasz Bartecki, oficer prasowy KPP w Mogilnie.

Roczny psiak z trudem wyszedł o własnych siłach z samochodu. Jest stan poprawił się dopiero po wypiciu całej miski wody, którą przynieśli pracownicy pobliskiego lokalu gastronomicznego.

Policjanci ustalają teraz, czy doszło do znęcania się nad zwierzęciem. Zgodnie z art. 35 ust. 1a Ustawy o ochronie zwierząt za popełnienie tego rodzaju przestępstwa grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Pies w samochodzie: co możesz zrobić?

Możesz wybić szybę, prawo umożliwia zniszczenie mienia, jeśli od tego zależy zdrowie i życie czworonoga. A wszyscy właściciele psów powinni pamiętać o tym, że wystawianie psa na złe warunki atmosferyczne, co może grozić utratą zdrowia lub życia, jest karane i osobom popełniającym taki czyn grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy! Nie zostawiajcie psów w samochodzie i reagujcie, jeśli widzicie sytuację zagrażającą życiu czworonoga. Pies w nagrzanym samochodzie? Liczy się on, nie samochód. Warto jednak pamiętać o wezwaniu odpowiednich służb, które będą mogły stwierdzić, że koniecznym było wybicie w samochodzie szyby.

Zobacz także:

  1. Rasy psów, które rzadko chorują. Lista, charakterystyka i galeria
  2. Morduje bezbronne zwierzęta z uśmiechem na twarzy: “Zabijam jedną fokę tygodniowo. Kocham je”
  3. Najzabawniejsze zwierzęta uchwycone kamerą. Spróbuj się nie śmiać!