3-miesięczna Loca walczy o życie. Wszystko przez ludzie. Tyle trąbi się o niezostawianiu psów w samochodzie, zwłaszcza w czasie upałów, a ludzie nadal to robią. Czy to się kiedyś skończy? Pies zostawiony w samochodzie ma marne szanse na przeżycie, zwłaszcza w lecie. Temperatura w aucie bardzo szybko rośnie, z auta robi się metalowa puszka, w której zwierzę nie jest w stanie normalnie oddychać, odwadnia się, traci przytomność. Niestety dość często kończy się to poważnym uszczerbkiem na zdrowiu zwierzęcia. 

3-miesięczna Loca walczy o życie

28 czerwca w mediach społecznościowych pojawił się wpis Krzysztofa Zaorskiego.

To jest Loca. Ma około 3 m-ce, poprzedni właściciel zostawił ją wczoraj zamkniętą na słońcu w samochodzie. Po wezwaniu policji i otwarciu auta Loca była już nieprzytomna. Na właściciela czekaliśmy jeszcze półtorej godziny, pieseła już mu nie oddałem. Wet stwierdził u suni przegrzanie, odwodnienie, zarobaczenie i anemię, była też niewyobrażalnie brudna a sierść chodziła razem z pchłami. Będziemy szukać dla niej kochającego domu. Pieseł w typie husky, waży 7 kg.” – napisał Pan Krzysztof.

Niestety stan psa jest niestabilny, sunia nadal walczy o życie. Zamieszczamy także aktualizację postu Pana Krzysztofa.

<<edit 01.07.2018>>
Przede wszystkim pragnę gorąco podziękować Państwu za zainteresowanie, empatię i chęć pomocy. To budujące.
Dostaję mnóstwo pytań o samopoczucie Loci. Sunia najprawdopodobniej nigdy nie była odrobaczana ani szczepiona, natomiast ze względu na to jak była i jest słaba, szczepienia musimy odłożyć na później.
Ilość pasożytów w jej organiźmie była tak wielka że przy odrobaczaniu organizm nie radził sobie z usuwaniem toksyn powstałych przy obumieraniu robaków, co skutkowało zatruciem. Jakby tego było mało, sunia ma parwowirozę. Od dwóch dni nie chciała jeść ani pić, leżała pod kroplówkami. Po tym jak zaczęła wymiotować i zaczęła załatwiać się krwią, umieściliśmy ją w szpitalu. Dostała już surowicę. W przypadku parwowirozy nie można być niczego pewnym, więc trzymajmy kciuki.
<<edit 02.07.2018>>
Badania krwi wychodzą słabo a stan Loci nie poprawia się, cały czas wymiotuje. Leży pod kroplówkami.” – mężczyzna na bieżąco zmienia status sytuacji psiaka.

Wielkie brawa dla mężczyzny! Choć on sam nie chce, żeby ludzie nazywali go bohaterem, to my uważamy, że ten tytuł jak najbardziej mu się należy.

Pies zostawiony w samochodzie. Co możesz zrobić?

Jeśli widzisz psa zamkniętego w samochodzie powinieneś zareagować. Po pierwsze trzeba ocenić stan zwierzaka za szybą, poinformować odpowiednie służby (Policja), jeśli sytuacja jest krytyczna możesz wybić szybę. W takich sytuacjach wybicie szyby jest jak najbardziej dozwolone. Jest to ratowanie dobra wyższego niż mienie. Właściciel zwierzęcia i auta nie może rościć sobie praw do zapłaty za uszkodzony samochód. To jemu grozi kara.

Przesłanki prawne

Według art. 35.1a ustawy o ochronie zwierząt osobie pozostawiającej psa w takich warunkach, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Jej czyn spełnia bowiem przesłanki znęcania się nad zwierzętami, określonego w paragrafie 2 art. 6 ustawy o ochronie zwierząt:

Zacytujmy art. 6.2.17 ustawy o ochronie zwierząt:
“Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
(…)
17) wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu;”.

Zobacz także:

  1. Rośliny i kwiaty, które mogą zabić Twojego kota
  2. Jak pomóc naszemu pupilowi podczas upałów? Sprawdzone porady