pitbull

Psy rasy pitbull, amstaff czy bulterier nie mają łatwego życia. Po pierwsze wiele osób panicznie boi się tych zwierząt, zwłaszcza po tragicznym wypadku w Nowym Sączu. Drugą stroną ich cierpienia są walki psów, do których wykorzystywane są najczęściej własnie te rasy. Jest to niezwykle krzywdzące dla wszystkich miłośników tej rasy i dla wszystkich czworonogów, które nie mają nic wspólnego z byciem groźnymi – jeśli oczywiście zostaną odpowiednio przeszkolone i wychowane. 

Psy rasy pitbull wykorzystywane były do walk

– Były tam zakłady, to funkcjonuje na zasadzie wygrywania pieniędzy za te walki – mówią mieszkańcy Nowej Huty.

Okazuje się, że mieszkańcy miejscowości Nowa Huta wielokrotnie alarmowali i zgłaszali to straży miejskiej czy policji. Niestety służby nic nie zrobiły. Patrole były wzywane za każdym razem gdy walki się odbywały, ale żadna interwencja nie była na tyle skuteczna i za każdym razem kończyła się fiaskiem. 

– Nie bagatelizujemy takich sytuacji. Sprawiamy, że patrole, które pełnią służbę w tym rejonie, są uczulone, mają zwracać uwagę na to, że może dochodzić do takich sytuacji – mówi rzecznik prasowy Marek Anioł.

Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

– Zwykli mieszkańcy boją się tam iść ze swoimi psami, bo boją się spotkać z taką sytuacją. Wiem o zdarzeniu, gdzie jeden pies został zagryziony na tym wybiegu. To było jakieś dwa miesiące temu – mówi mieszkanka osiedla lokalnym reporterom.

Dopiero kiedy sprawą zajęły się lokalne media, sprawą zainteresowała się Policja. Jak informują funkcjonariusze, pojawił się już trop wiodący do organizatorów nielegalnych walk zwierząt.

Czy walki psów są legalne?

W świetle polskiego prawa organizacja walk psów podlega pod przepis o znęcaniu się nad zwierzętami. W przypadku, gdy prokuratura uzna że podejrzany chciał doprowadzić do śmierci zwierzęcia może mu grozić do 5 lat więzienia wraz z całkowitym zakazem posiadania zwierząt.  

Najczęściej wykorzystywanymi do walk są psy ras pitbull, amstaff czy bulterier. Pitbulle np. uznawane są w świetle polskiego prawa za rasy groźne, na które potrzebne jest oficjalne pozwolenie. 

Czy psy rasy pitbull są groźne?

Znawcy powtarzają i przypominają ciągle o tym, że nie istnieje coś takiego jak groźna rasa. Wszystkie sytuacje, a przynajmniej zdecydowana większość z nich jest spowodowana nieodpowiednim wychowaniem zwierzaka. Psy rasy pitbull, amstaff czy bullterier – nie są agresywne, jeśli podejdzie się do nich odpowiedzialnie. Za wszystkie tego typu zdarzenia odpowiadają właściciele, a nie rasa psiaka. 

Znalezione obrazy dla zapytania warczący pies

Zobacz także:

  1. Szukamy sprawcy bestialskiego zabicia psa. Wyznaczono wysoką nagrodę
  2. Wykorzystywali dziesiątki psów do krwawych walk. Zostały uratowane w ostatniej chwili
  3. Pitbulle zaczęły szczekać na dzieci. Prawda okazała się wstrząsająca