podróż z psem samochodem

Podróż z psem samochodem to z pozoru prosta sprawa. Wsadzamy psiaka na fotel, siadamy za kierownicą, wkładamy kluczyk, odpalamy i jedziemy. Jednak jak regulują to przepisy? Jak powinny być przewożone zwierzęta i jaka kara nas czeka za niestosowanie się do kodeksu?

Podróż z psem samochodem może być czymś naprawdę fajnym. Pomijając zawiezienie psiaka do weterynarza, ponieważ to nie kojarzy im się za dobrze. Są ludzie podróżujący ze swoimi pupilami, na wakacje czy nawet po Europie jednak o czym musimy pamiętać?

Podróż z psem samochodem. Pies w samochodzie przepisy

No właśnie, co mówią przepisy o podróży z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi? W Wielkiej Brytanii sprawa jest dość prosta i jasno postawiona. Pies musi być zabezpieczony w klatce lub przypięty pasami. W przeciwnym razie kierowcom grozi mandat w wysokości 100 funtów, a brak zapłaty może skutkować sprawą w sądzie i karą wysokości 5000 funtów. 

W Polsce przepisy niestety nie regulują w jaki sposób ma być przewożone zwierzę. W teorii możemy więc położyć psa na fotelu i jechać. Jednak czy powinniśmy tak robić? Nie. Pies, luzem w samochodzie to chodzący pocisk. W momencie wypadku nie chroni go zupełnie nic. Przy gwałtownym hamowaniu, może on nawet przelecieć nam przez przednią szybę. 

Podróżowanie z psem po Europie. Pies w podróży zagranicznej 

Temat staje się nieco bardziej skomplikowany w momencie, w którym przekraczamy jedną lub więcej granic państw. Zacznijmy od czegoś, co musimy posiadać w każdym kraju – paszport. Pies, podróżujący za granicę, musi mieć wyrobiony paszport. Cena za jedną sztukę to około 100 zł. Aby wyrobić naszemu psiakowi taki dokument, musi on posiadać aktualne szczepienia na wściekliznę i być zachipowany. Koszt chipowania to około 40 zł, podobnie jak szczepienia.