Pół roku więzienia

Stanisław R. został skazany na pół roku więzienia przez łódzki sąd. Mężczyzna najpierw bił tępym narzędziem swojego psa, a potem zakopał zwierzę żywcem. Diany, kilkuletniej suczki, nie udało się uratować. Jej dramat zbulwersował miłośników zwierząt w całej Polsce. 

Pół roku więzienia

Oskarżonemu o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem łodzianinowi groziło do trzech lat więzienia. Sąd skazał go na niższy wyrok, ale nie był on warunkowo zawieszony. Stanisław R. trafił za kratki na pół roku. Oprócz tego został zobowiązany do zapłaty 2 tys. złotych nawiązki na rzecz łódzkiego schroniska.

– Oskarżony chciał zabić schorowane zwierzę, które mógł leczyć. Postąpił okrutnie. Najpierw uderzał psa szpadlem potem zakopał żywcem. Kara ma uzmysłowić oskarżonemu, że jego działanie było moralnie naganne – uzasadniała sędzia.

Dodała, że 64-latek dostał niższy wyrok, bo wyraził skruchę i nie był wcześniej karany. Oprócz tego sąd wziął pod uwagę ciężką chorobę jego żony.

W czasie procesu pikietowali obrońcy zwierząt

Przed i w czasie rozprawy przed łódzkim sądem zebrało się kilkadziesiąt osób walczących o prawa zwierząt.

– Ten człowiek powinien dostać wysoką karę, bo dopuścił się nieopisanego okrucieństwa. To okropny zwyrodnialec – mówi jedna z protestujących kobiet.

Do tego zdarzenia doszło w listopadzie 2016 roku. Suczka dostała kilka ciosów tępym narzędziem. Prawdopodobnie straciła przytomność. Właściciel był przekonany, że zwierzę nie żyje. Diana została zakopana żywcem.

Tłumaczenia mężczyzny jeszcze bardziej rozwścieczyły opinię publiczną i internautów. Argumentował zabicie psa tym, że przeprowadza się do mniejszego mieszkania i nie ma miejsca na psa. 

Większa kara za znęcanie się i zabicie psa

Ma się zwiększyć wymiar kar dla osób dopuszczających się znęcania się nad zwierzęciem, z 2 do 3 lat. W przypadku znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem wymiar maksymalnej kary zmienia się z 3 do 5 lat.

Mamy nadzieję, że zwiększenie wymiaru kar spowoduje, że mniej zwierząt będzie cierpiało.

Zobacz także:

  1. Pies zaczął szturchać ciężarną opiekunkę. Uratował jej tym życie
  2. Zabili dzikie, zagrożone wyginięciem zwierzę. Twierdzą, że w obronie własnej
  3. Ludzie oszaleli na jego punkcie! To pies czy kot?