polskie bociany

Od zawsze nasze polskie bociany udają się w podróż do ciepłych krajów przed zimą. Niestety część z nich nigdy nie dotrze do celu. Od kilku lat strzelanie do tych zwierząt przez rodziny syryjskie i libańskie staje się z roku na rok coraz bardziej popularne. Ten okrutny proceder stał się niemalże sportem narodowym, a na te piękne ptaki polują nawet dzieci. 

Polskie bociany giną w Syrii i Libanie

Każdego roku w ten sposób swoje życie kończą miliony ptaków, w tym nasze polskie bociany. W polowaniu na ptaki biorą udział całe rodziny z dziećmi. Najgorsze, że ptaki zabijane są całkowicie bezsensownie. Nie są zjadane, a zestrzelone po prostu leżą w miejscu, w którym spadły z powietrza. Kłusownicy często i chętnie zamieszczają w internecie zdjęcia i filmiki z „udanych łowów”. Lubią także wywieszać przed domami zabite ptaki, żeby móc się pochwalić sąsiadom liczbą zestrzelonych bocianów.

Dlaczego polskie bociany giną z rąk Syryjczyków i Libańczyków?

W Syrii i Libanie zabicie zwierzęcia, które nie żyje naturalnie na terenie tego kraju jest traktowane jako czyn z niską szkodliwości, więc i kary za zabijanie ptaków są bardzo niskie. Ekolodzy w Polsce są przerażeni wciąż spadającą populacją bocianów. Organizacje ekologiczne wciąż starają się uświadamiać naród libański, że zabijanie ptaków jest złe. W wielu szkołach został wyświetlony film edukacyjny pod tytułem „Reksio i bocian”, w którym piesek ratuje bociana, aby pokazać dzieciom, że to co robią ich rodzice, nie jest zabawą.

Ekolodzy apelują i uświadamiają dzieci

Dzieci zachowały się cudownie, ale jedna taka akcja na niewiele się zda – musimy dotrzeć do ogromnej ilości ludzi – powiedział dr Irenerusz Kaługa z Grupy Ekologicznej. Uświadamianie dzieci jest bardzo ważne, ponieważ to one będą wychowywać kolejne pokolenia. To nie w porządku, że pokazuje się im rzeź ptaków chronionych jako rodzinną rozrywkę. Polska przoduje w posiadaniu par bocianów na tle Europy. W 2005 roku mieliśmy 52 500 par. Dla nas bocian jest częścią kultury i symbolem nadchodzącej wiosny.

Udostępnij, jeśli nie zgadzasz się z zabijaniem naszych polskich bocianów.

Zobacz także:

  1. Pies ofiarą polowania, przeżył gehennę. Pomóżcie! Trzeba odebrać zwyrodnialcowi jeszcze 20 psów
  2. Czym otruć psa? Zwyrodnialcy opisują podłe sposoby
  3. Kontrowersyjne słowa gwiazdy TVN: “Naturalne futra nigdy nie będą passé”