polskie rasy psów

Polskie rasy psów to psy związane historycznie i kulturowo z Polską. Tworzone przez naszych hodowców głównie w celach użytkowych. Jakimi rasami możemy się pochwalić? Jakie rasy są uznawane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną?

Polskie rasy psów nie są dużą grupą, ale na pewno taką, którą można się pochwalić. Są to psy niezwykle dzielne, piękne i majestatyczne. Rasę psa musimy dobrać do nas oraz do zadania zwierzęcia. Jeśli chcemy psa stróżującego, warto przyjrzeć się owczarkom środkowoazjatyckim czy owczarkom kaukaskim. Rasy idealne do domu z dzieckiem to np. angielski buldog czy labrador. Jednak te rasy nie mają korzeni polskich. O tych polskich przeczytacie poniżej. 

Ta grupa ma też inny problem. Nasze rodzime rasy są wypierane przez te bardziej popularne. Coraz rzadziej możemy spotkać je na polskich ulicach. Za to widzimy masę psów ras chihuahua czy yorkshire terrier. Ile bym dała, żeby po ulicach chodziły ogary i gończe polskie. 

Polskie rasy psów. Ile jest polskich ras psów myśliwskich w FCI?

FCI to Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zrzeszająca hodowle na całym świecie. Posiadają swoje Wzorce, które muszą spełniać psy danej rasy. W naszym kraju istnieje Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). Przy zakupie rasowego psa, bardzo ważne jest, aby miał on metrykę z tych związków.

Nie wszystkie jednak rasy psów uznawane są przez FCI. Polska również może pochwalić się aż sześcioma rasami, stworzonymi na terenie naszego kraju. Te rasy to chart polski, gończy polski, ogar polski, polski owczarek nizinny, owczarek podhalański oraz polski spaniel myśliwski. Niektóre źródła wskazują także Polskę jako kraj patronacki w przypadku szpica miniaturowego, jednak wyhodowana została w okresie, gdy Pomorze nie należało do Polski, a do Niemiec.

Polski spaniel myśliwski, chart polski, spaniel myśliwski, czyli polska rasa psa

Charty polskie najpewniej pochodzą od chartów azjatyckich. Występowały na wschodnich terenach Królestwa Polskiego. Są to sporej wielkości psy. Samce mierzą od 70 do 80 cm, a suki od 68 do 75 cm. Są silne i umięśnione. Ich sylwetki świadczą o tym, iż były używane do polowań. Charty polskie to twarde i ciężkie w wychowaniu psy. Mimo że bardzo przywiązują się do opiekuna, raczej tego nie okazują. Sprawdzą się idealnie dla aktywnych osób, ponieważ lubią długie, intensywne spacery.