Polskie rasy psów to psy związane historycznie i kulturowo z Polską. Tworzone przez naszych hodowców głównie w celach użytkowych. Jakimi rasami możemy się pochwalić? Jakie rasy są uznawane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną?

Polskie rasy psów nie są dużą grupą, ale na pewno taką, którą można się pochwalić. Są to psy niezwykle dzielne, piękne i majestatyczne. Rasę psa musimy dobrać do nas oraz do zadania zwierzęcia. Jeśli chcemy psa stróżującego, warto przyjrzeć się owczarkom środkowoazjatyckim czy owczarkom kaukaskim. Rasy idealne do domu z dzieckiem to np. angielski buldog czy labrador. Jednak te rasy nie mają korzeni polskich. O tych polskich przeczytacie poniżej. 

Ta grupa ma też inny problem. Nasze rodzime rasy są wypierane przez te bardziej popularne. Coraz rzadziej możemy spotkać je na polskich ulicach. Za to widzimy masę psów ras chihuahua czy yorkshire terrier. Ile bym dała, żeby po ulicach chodziły ogary i gończe polskie. 

Polskie rasy psów. Ile jest polskich ras psów myśliwskich w FCI?

FCI to Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zrzeszająca hodowle na całym świecie. Posiadają swoje Wzorce, które muszą spełniać psy danej rasy. W naszym kraju istnieje Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). Przy zakupie rasowego psa, bardzo ważne jest, aby miał on metrykę z tych związków.

Nie wszystkie jednak rasy psów uznawane są przez FCI. Polska również może pochwalić się aż sześcioma rasami, stworzonymi na terenie naszego kraju. Te rasy to chart polski, gończy polski, ogar polski, polski owczarek nizinny, owczarek podhalański oraz polski spaniel myśliwski. Niektóre źródła wskazują także Polskę jako kraj patronacki w przypadku szpica miniaturowego, jednak wyhodowana została w okresie, gdy Pomorze nie należało do Polski, a do Niemiec.

Polski spaniel myśliwski, chart polski, spaniel myśliwski, czyli polska rasa psa

Charty polskie najpewniej pochodzą od chartów azjatyckich. Występowały na wschodnich terenach Królestwa Polskiego. Są to sporej wielkości psy. Samce mierzą od 70 do 80 cm, a suki od 68 do 75 cm. Są silne i umięśnione. Ich sylwetki świadczą o tym, iż były używane do polowań. Charty polskie to twarde i ciężkie w wychowaniu psy. Mimo że bardzo przywiązują się do opiekuna, raczej tego nie okazują. Sprawdzą się idealnie dla aktywnych osób, ponieważ lubią długie, intensywne spacery.

Uznanie polskiego spaniela myśliwskiego przez FCI trwało dość długo, jednak polscy hodowcy robili wszystko, co było w ich mocy, aż w końcu uznano te psy za oficjalną rasę. Historia hodowli polskiego spaniela myśliwskiego sięga aż lat 80 ubiegłego wieku. Od zawsze te psy były uważane za niezwykle pracowite. Cechują się doskonałym węchem oraz zmysłem tropienia, z tego powodu często wykorzystywane są przez myśliwych. Mimo wszystko świetnie sprawdza się także jako pies domowy, jeśli ma zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu.

Gończy polski, polski owczarek podhalański i polski owczarek nizinny. Polskie rasy psów zdjęcia poniżej

II wojna światowa sprawiła, iż niemal całkowicie wyginęły psy rasy gończy polski. Ich odtworzeniem zajęto się w latach 60 XX wieku. Jest to najmłodsza polska rasa. To średniej wielkości zwierzęta. Mają umaszczenie w kolorze czarnym z czerwono-brązowym lub rudym podpalaniem. Są pełne temperamentu, odważne i wytrzymałe. Uwielbiają kontakt z opiekunem. Używane są jako psy do polowań oraz jako psy stróżujące.

Owczarki podhalańskie wywodzą się z dużych białych owczarków, które przywędrowały do Europy z Azji i tutaj wykształciły się ich regionalne odmiany w tym także ta Polska. Są to dość duże psy. Jednak pielęgnacja ich sierści jest dość trudna, z racji tego, iż wymaga codziennego czesania. Mimo dużego przywiązania do rodziny zachowuje swoją niezależność i dystans. Jego naturalnym instynktem jest stróżowanie.