Koty to zwierzęta niezależne i uparte. Nie można im jednak odmówić tego, że umilają życie swoim właścicielom i stają się ich najlepszymi przyjaciółmi. Jeśli szukasz nowego kociego kompana polecamy adopcję z jakiegoś schroniska i fundacji. Ale jeśli zależy Ci na kocie z hodowli – dzisiejszy tekst jest dla Ciebie. Popularne rasy kotów i kilka słów o nich. 

Popularne rasy kotów

Popularne rasy kotów: kot brytyjski

Są to duże koty, charakteryzujące się solidną budową ciała i krótkim niebieskoszarym futerkiem. Futro Brytyjczyka wymaga regularnej pielęgnacji i szczotkowania. Te koty występują także w kolorystyce białej, czarnej i pręgowanej.

Popularne rasy kotów: kot perski

Z natury bardzo łagodne i towarzyskie, są jednak wyjątkowymi uparciuchami. Ta rasa kotów bardzo nie lubi samotności i mocno przywiązuje się do właściciela. Przy dokładnej pielęgnacji jego długiej sierści szczotkowanie może zająć nawet godzinę dziennie. Trzeba mieć na uwadze, decydując się na takiego kota, że gubi on sporo włosów – nie jest to odpowiedni kot dla pedanta.

Popularne rasy kotów: kot syberyjski

Kot syberyjski jest gatunkiem pierwotnym i nie powstał z żadnej krzyżówki. Te koty należą do grupy pół-długowłosych mruczków. Są bardzo żywiołowe, energiczne i ruchliwe. W ich przypadku spacery w szelkach i na smyczy będą dobrym rozwiązaniem. Koty syberyjskie są niezwykle przyjacielskie i oddane.

Popularne rasy kotów: kot syjamski

Koty syjamskie są bardzo żywiołowe i towarzyskie. Ich piękna sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji – trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu uszu. Pupilom należy też zapewnić znaczną ilość zabawek i przedmiotów, które będą mogły drapać – dzięki temu unikniemy szkód w mieszkaniu.

Popularne rasy kotów: kot bengalski

Jest to rasa powstała ze skrzyżowania kota domowego z dzikim kotem azjatyckim – leopardem. Kot bengalski, w wyniku połączenia, jest bardzo przyjazny, będąc miniaturą żyjącej dziko pantery. Mają niezwykłe futro – ich sierść jest krótka, gruba i mocno przylegająca do ciała. Bengale są pewne siebie, pełne energii, temperamentne i bardzo inteligentne, ale też mają przyjazny stosunek do ludzi.

Popularne rasy kotów: kot ragdoll

Olbrzymy wśród mruczków. Ich waga może sięgnąć nawet 17 kilogramów. Ich sierść wymaga codziennego szczotkowania. Ragdolle są przeważnie ciche i spokojne, o miłym usposobieniu, to rasa niezwykle ufna i przyjacielska. Jest to trochę pies w kociej skórze – uwielbia chodzić za właścicielem i się bawić. Ich nazwa nawiązuje do dużej zdolności rozluźniania mięśni, kiedy są brane na ręce. W dosłownym znaczeniu ragdoll oznacza szmacianą lalkę.

Warto jednak pamiętać, że kot to nie zabawka. Nie wolno porzucać zwierząt, bądź nie otaczać ich odpowiednią opieką weterynaryjną i miłością. Niezależnie czy wasz mruczek jest adoptowany ze schroniska lub kupiony z hodowli.

Zobacz także:

  1. Gonitwa byków w Pampelunie. 5 ofiar
  2. Rak skóry u kota. Jak zapobiegać i leczyć?
  3. Koprofagia, czyli Twój pies zjada odchody? Sprawdź dlaczego i jak temu zaradzić