prawa zwierząt

Prawa zwierząt od lat są kwestią bardzo gorącą. Ustawa o ochronie zwierząt została uchwalona dopiero 21 lat temu. Do tamtej pory nie było żadnych ustaw, które regulowały kary za krzywdzenie zwierząt. Całe szczęście coś się zmienia. Głos w tej sprawie zabierają politycy, celebryci i liderzy opinii, m.in. Jarosław Kaczyński, Robert Biedroń, Joanna Krupa czy właśnie Barbara Kurdej-Szatan, o której przeczytacie poniżej.

Prawa zwierząt obchodziły w sierpniu tego roku 21 urodziny. W roku 1997 została uchwalona ustawa o ochronie zwierząt. Zostały wtedy określone kary za znęcanie się nad zwierzętami i zostało prawnie określone, że zwierzę nie jest rzeczą, a obowiązkiem właściciela jest opieka nad nim. 

Prawa zwierząt są w Polsce już podwójnie dorosłe

Człowiek, kończąc 21 lat staje się dorosły na całym świecie. Zatem polska ustawa jest pełnoletnia, wszędzie. Dlatego chciałabym, żeby była poważna i żeby była poważnie traktowana przez ogół. 

Samo uchwalenie jej było wielkim krokiem w stronę zwierząt, jednak wysokość kar, nawet za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem lub skutkiem śmiertelnym, do maja tego roku było groteskowo śmieszne. Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt podniosła kary, choć moim zdaniem są one w dalszym ciągu za niskie. Ale czego oczekiwać, jeśli rząd przyzwala na legalne katowanie zwierząt i głośno mówi o tym, że nie ma zamiaru nic z tym zrobić. Dlatego takie akcje, jak opisane poniżej oraz uczestnictwo znanych ludzi, jest bardzo istotne. Tylko w ten sposób można zmienić świadomość ludzi. Bo właśnie to trzeba zrobić, jeśli politycy prawnie blokują poprawę warunków ich życia.