profilaktyka psa

Wizyta u weterynarza do najmilszych nie należy. Zwierzęta już kierując się w stronę gabinetu, wiedzą co je czeka i próbują za wszelką cenę zawrócić. Jednak profilaktyka i wizyty u weterynarzy są niezbędne. Pozwala to, na wykrycie wszystkich chorób i zmniejszenie ryzyka ich wystąpienia. 

Jak często chodzić z psem do weterynarza?

Obligatoryjna wizyta w gabinecie weterynaryjnym musi mieć miejsce przynajmniej raz w roku. Wtedy też powinniśmy zaszczepić psa na wściekliznę. Jesteśmy zobowiązani do tego prawie. Szczepienie na wściekliznę jest wymagane przy posiadaniu czworonoga. Co 2-3 lata należy psa zaszczepić na komplet chorób – taki sam zestaw jak w wieku szczenięcym. Pozwoli to, na uniknięcie zakażeń wirusowych i bakteryjnych, którego mogą doprowadzić do śmierci czworonoga. Do weterynarza należy się udać także w sytuacji, kiedy pies zachowuje się nienaturalnie, wymiotuje, ma biegunkę, guza, narośl czy bardzo dyszy. W takiej sytuacji nie warto czekać, tylko jak najszybciej trzeba skontaktować się z lekarzem.

Profilaktyka psa: kiedy i co?

Profilaktyka psa jest bardzo istotna. Często może przedłużyć psiakowi życie lub uniknąć większych komplikacji zdrowotnych. Wbrew pozorom profilaktyczne wizyty mocno ograniczają koszty wizyt w gabinetach weterynaryjnych.

  • Pies powinien zostać pierwszy raz zaszczepiony praktycznie zaraz po urodzeniu, jednak komplet szczepień robi się dopiero po ukończeniu drugiego miesiąca życia.
  • Pies i suczka, po wejściu w okres rozrodczy powinny zostać wykastrowane i wysterylizowane. Przed zabiegiem należy odbyć rozmowę z weterynarzem i zrobić konieczne badania krwi. Pamiętajcie! Nie rekomenduje się kastracji i sterylizacji psów lękliwych.
  • Kiedy psiak kończy 7 lat wchodzi w okres senioralny. Wtedy warto zwrócić uwagę na karmę, jaką mu podajemy oraz zawartość tłuszczy w niej. Starsze psy mają większą tendencję do tycia. Po siódmych urodzinach czworonoga należy zrobić psu kompleksowe badania krwi, które mogą wykazać wszelkie nieprawidłowości. 

Pamiętajcie, profilaktyka psa jest bardzo ważna!

A teraz zapowiedziany filmik, od którego rozbolą was brzuchy ze śmiechu:

Zobacz także:

  1. Ile lat ma Twój pies w przeliczeniu na ludzkie? Wielkość ma znaczenie
  2. Tak wygląda wdzięczność zwierząt! Rozczulający widok
  3. Rozśmieszą Cię do łez. Najśmieszniejsze zwierzaki na świecie