chory pies

Choć taki widok może w pierwszej chwili wydawać się nam zabawny, a nawet uroczy, pamiętajmy aby nigdy go nie lekceważyć. Jeśli wasz pies zaczyna tak robić – natychmiast jedźcie do weterynarza! Chory pies to nie przelewki, a taki objaw, zazwyczaj jest bardzo groźny.

Chory pies nie umie powiedzieć, że coś go boli

Psy, tak samo jak ludzie, mają określone zachowania, często są one uwarunkowane cechami charakteru. Mogą także informować nas pewnymi zachowaniami o tym, że źle się czują. Niestety zwierzęta nie umieją mówić w naszym języki, ani nie wymyśliły sposobu bezpośredniej komunikacji. Jedyne na czym mogą się opierać, to nasze przeczucia i nasza spostrzegawczość.

Niektóre z tych zachowań mogą wydawać nam się zabawne. Jednak warto wiedzieć, że niektóre ze śmiesznych zachowań mogą świadczyć o tym, że naszemu pupilowi coś dolega.

Twój pies przyciska głowę do ściany? To zły objaw

Zwierzę może w taki sposób szukać ulgi, tak by pozbyć się bólu lub go przytłumić. Mogą to być także neurologiczne zaburzenia lub efekt urazu. Pies może jednocześnie kręcić się bez celu, mieć zaburzoną równowagę. Czasem zdarza się także, że pies będzie o ścianę głową uderzał, a nie tylko przyciskał.

Przyczyny takiego zachowania:

  • ostry uraz głowy,

  • efekt uderzenia się wcześniej w głowę,

  • zaburzenia metaboliczne,

  • toksyny, które dostały się do organizmu (np. ołów),

  • guzy znajdujące się w czaszce/mózgu psa,

  • przodomózgowie jednokomorowe (wada wrodzona mózgu),

  • padaczka.

Najważniejsza jest szybka reakcja

Należy zapamiętać te objawy i nigdy ich nie ignorować, ani też nie starać się diagnozować zwierzęcia samemu. Brak wiedzy na temat przyczyn, może doprowadzić do tragedii. Po stronie właściciela spoczywa pełna odpowiedzialność w związku ze zdrowiem i życiem jego pupila.

Przyciskanie głowy do ściany przez psa jest bardzo niepokojącym objawem, jeśli zależy Ci na zdrowiu pupila – jak najszybciej jedź do weterynarza.

Zobacz także:

  1. Profilaktyka psa: czyli kiedy i dlaczego należy chodzić do weterynarza
  2. Mity o psach. Surowe mięso nie powoduje agresji! 
  3. Te zwierzęta zaryzykowały swoje życie, chroniąc swoim właścicieli