Wiele osób o czworonogu marzyło, niestety nie każdy jako dziecko miał okazję posiadać psa. Albo rodzice uważali, że nie mają czasu na psiaka albo siostra miała alergię. Ale jeśli nadszedł ten moment, że szukasz pierwszego psa i nie wiesz jakie typy psów odnajdą się, jako pierwszy pupil – podpowiadamy, które psy dla początkujących najlepiej się sprawdzą.

Psy dla początkujących

Chcieliśmy tylko dodać, że decyzja o posiadaniu psa jest bardzo ważną decyzją. Pies to obowiązek i odpowiedzialność na wiele, wiele lat. Z psem nie wolno postępować, jak z zabawką i oddać go na gwarancję, gdy się znudzi. Trzeba go odpowiednio karmić i zabierać do weterynarza. Są to także minimum dwa spacery dziennie, codziennie – zawsze. Nawet z gorączką. Jeśli to wiesz i zobowiązujesz się do opieki nad psem przez minimum piętnaście najbliższych lat – powodzenia w poszukiwaniach.

Pudel

Pies średniej wielkości, bardzo posłuszny i szybko łapiący komendy. Trzeba jednak pamiętać o bardzo regularnym pielęgnowaniu sierści. Pudel z nieobciętą sierścią będzie wymagał codziennego rozczesywania.

Mops

Mały psiak (od 6 go 8 kilogramów), bardzo zrównoważony, stabilny i przyjacielski. Do psów i ludzi podchodzi z otwartością, bez krzty agresji. Jego sierść nie wymaga skomplikowanych zabiegów, a rasa od człowieka nie oczekuje dużych aktywności ruchowych.

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Te psy uwielbiają zabawę i jedzenie. Zostały najprawdopodobniej stworzone do tych dwóch czynności wyłącznie. No dobra, a teraz na serio. Zadaniem tych psów od zawsze była współpraca z człowiekiem. Tollery są psami karnymi, posłusznymi i niezwykle przyjacielskimi. Uśmiech nie schodzi z ich pysków. A, kochają wodę ponad wszystko.

Hovart

Stara rasa psów użytkowych. Hovart nie jest psem zbyt dominującym, jest niezwykle oddany i inteligentny. Pies jest bardzo wytrzymały pod względem fizycznym, lubi długi, jednostajny wysiłek, ale nie obrazi się także od czasu do czasu za krótszy spacer.

Gryfonik

Wszystkie gryfoniki – brukselski, belgijski i brabancki świetnie nadają się dla początkujących psiarzy. Niezwykle żywe i wesołe, a jednocześnie bardzo wrażliwe i uczuciowe. Pies z łatwością zaakceptuje nasze zasady. Jest w stanie odnaleźć się w przeróżnych warunkach. Może mieszkać w domu na wsi, ale także w małym mieszkaniu w mieście.

Owczarek szkocki

Owczarki szkockie, czyli collie są niezwykle skupione na swoich właścicielach i są bardzo chętne do wykonywania poleceń. Są pracowite, ale nie nadmiernie atencyjne. Hodowcy śmieją się, że collie to rasa samoczyszcząca – brud z łatwością odpada samodzielnie od ich sierści.

Cavalier King Charles Spaniel

Jedna z odmian spaniela. Dawniej wykorzystywane na polowaniach, teraz doceniane głównie za swój przyjacielski charakter. Nieagresywny przyjaciel całego świata, nadaje się świetnie do domu z dziećmi. Uwielbia sport, o ile właściciel ma na to ochotę. Jeśli opiekun wybierze kanapę, pies z przyjemnością położy się obok niego.

Berneński pies pasterski

Dla początkujących, którzy marzą o dużym psiaku. Jest to pies, który mimo gabarytów czołgu, myśli, że jest mały i rozkoszny, zwłaszcza jak się wita. Są to psy idealne do domów z dziećmi, niezwykle rodzinne.

Golden retriever

Pies z grupy retriverów. Kocha ludzi, psy, kaczki, kamyki, chodnik i trawę, czyli króto-mówiąc – wszystko. Niezwykle dobrze sobie radzi w wodzie i uwielbia pływać. Zalicza się do jednych z najłagodniejszych psów. Jednak na początku socjalizacji trzeba poświęcić trochę czasu na naukę i przytemperowanie zachowania. Jest to pies, który wybacza wiele błędów ludzkich. Idealny dla kogoś zaczynającego swoją przygodę z psami.

Pamiętajcie, nie musi to być pies rasowy. Pies w typie rasy także może być odpowiedni dla początkujących właścicieli. Nie trzeba koniecznie kupować psa rasowego, warto poszukać w pobliskim schronisku lub fundacji i podpytać wolontariuszy o psa, który właśnie dla Was się nada. 

Galeria

Pudel
Hovart
Nova Scotia Duck Retriever
Mops
Golden r
Gryfonik
Cavalier King Charles Spaniel
Berneński pies pasterski
Owczarek szkocki

Zobacz także:

  1. Mity o psach. Gwarantujemy, że przynajmniej w jeden wierzysz
  2. Jak adopcja potrafi zmienić psa. Cudowne matamorfozy
  3. Kot idealny dla Ciebie? Lista popularnych ras