Ludzie z natury uwielbiają psy i koty. Od zarania wieków towarzyszą nam w codziennym życia, stają się częścią rodziny, a zarazem najlepszymi przyjaciółmi. Nauka jednak udowadnia nam na każdym kroku, że jeszcze niewiele o nich wiemy i wiele mamy do odkrycia. Dzisiaj kilka wyjątkowo ciekawych i nieoczywistych faktów na temat naszych milusińskich. W tekście niesamowite fakty ze świata zwierząt dotyczące zarówno psów, jak i kotów. Psy i koty to skarbnica niepoznanej wiedzy oraz niezwykłych ciekawostek.

PSY I KOTY – NIEOCZYWISTE FAKTY Z ICH ŻYCIA

DLA PSIARZY

Oprócz nosa, ważne są oczy

Pierwsze psy, które żyły z człowiekiem nie miały wykształconej tej umiejętności. Po wielu wiekach przy człowieku, w końcu się udało. Psy bezbłędnie odczytują emocje z naszych twarzy i oczu. Ciekawe jest to, że w momencie kiedy spojrzymy wymownie w jakimś kierunku, pies od razu sprawdzi na co patrzymy.

Są nam bliższe, niż ludzie

Dziś ponad 90% posiadaczy psów uważa je za członków rodziny. W samych Stanach Zjednoczonych milion psów jest wpisanych jako spadkobiercy swoich właścicieli. Widzimy, jak na przestrzeni wieków i lat zmieniło się podejście do psiaków. Od zwierząt funkcyjno-gospodarczych, po dobrego kumpla i przyjaciela.

Psi ogon jest ważnym elementem komunikacji

Często zakładamy, że psi ogon wskazuje po prostu nastrój czworonoga, ale to nie wszystko! Psy używają ogona do rozmów, dlatego – machają, kulą, prostują czy przechylają ogon wyłącznie w towarzystwie innych zwierząt i ludzie. Nie zaobserwowano, żeby przebywając same robiły z kitą to samo, bo po prostu nie ma to dla nich sensu.

Pies widzi dokładnie obraz telewizora

Dawniej technologia nie pozwalała naszym milusińskim na oglądanie telewizji. Stare telewizory obraz w niskiej częstotliwości – psy i koty widziały na ekranie wyłącznie bezsensowne paski. Obrazy w teraźniejszych telewizorach są wyświetlane w takiej częstotliwości, że pupil bez problemu widzi dokładnie, to co my. Kolejnym ciekawym faktem jest to, że psy są w stanie nauczyć się reagować na komendy tekstowe wyświetlane na telewizorze. Bez problemu zrozumie wtedy takie komendy, jak “siad” czy “leżeć”.

Dalmatyńczykowe plamki

Pamiętacie scenę, oczywiście chodzi o “101 dalmatyńczyków”, kiedy Cruela De Mon jest oburzona widokiem całego stada małych psów, które nie mają na sobie kropek? No właśnie. Cętki na sierści dalmatyńczyków pojawiają się dopiero między 3, a 5 tygodniem życia. Te psy są uznawane za jedne z najpiękniejszych ras, wszystko za sprawą filmu, który miał premierę w roku 1961. Film był takim sukcesem, że przykrył nawet pamięć o pierwowzorze, na którego bazie powstał. Historia o cętkowanych psach wyszła spod pióra Brytyjki, Dorothy Gladys “Dodie” Smith w roku 1956.

Twój pies Cię kocha

Mózgi naszych czworonogów działają dokładnie, tak samo jak mózgi osób zauroczonych. Tyle, że w ich przypadku emocje skierowane są do właściciela. Dlatego też psom trudno jest utrzymywać na wodzy swoje uczucia, kiedy wracamy do domu. Ich zachowanie w takich sytuacjach nie do końca jest racjonalne.

DLA KOCIARZY

W uchu kota jest 32 mięśni kontrolujących ruch ucha

Uszy kota są niezwykle wrażliwe, na dźwięki i na dotyk. Wszystko za sprawą aż 32 mięśni odpowiedzialnych za ruch ucha, dla porównania, człowiek ma takich mięśni tylko 6. Uczy kota są niezwykle obrotne, są w stanie wyłapywać dźwięki, które napływają od tyłu, bez odwracania głowy. A czemu nie odwracają głowy? Jako wzorowi myśliwi, chcą pozostać niezauważeni.

Koty nie czują słodkiego smaku 

Koty nie posiadają kubków smakowych odpowiedzialnych za rozpoznawanie słodyczy. Koci organizm i jego metabolizm kompletnie nie potrzebują cukru do poprawnego funkcjonowania, nie potrzebują także węglowodanów. Co ciekawe, człowiek też może żyć na takiej diecie – nazywamy ją dietą ketogenną.

Posiadanie kota zmniejsza ryzyko zawału

I to o połowę! A wszystko dzięki temu, że koty działają uspokajająco na swoich opiekunów. Koty, dzięki mruczeniu są w stanie zredukować u właściciela poziom stresu. Zbawiennym jest zatem przytulanie i głaskanie naszego mruczka.

Kot jest współautorem pracy naukowej w dziedzinie fizyki

Właściciel kota o imieniu Chester pisząc pracę naukową z dziedziny fizyki używał formy “my”. Uwagę na to zwrócił jego kolega, który zasugerował zmianę na “ja”. Jack H. Hetherington stwierdził, że zmiana wszystkich zaimków zajęłaby za dużo czasu, więc… dopisał swojego kota, jako współtwórce dzieła. Zatem kot Chester został nazwany F.D.C. Willard – od łacińskiej nazwy kota domowego, swojego imienia oraz imienia swojego ojca i został naukowcem.

Koty nie widzą tego, co mają pod nosem

Koty są świetnymi łowcami, są w stanie z dużej odległości wytropić i zobaczyć ofiarę. Natomiast patrzenie z bliska sprawia im problem. Mnie, nie raz, zdarzyło się, że dając kotu chrupek-smakołyk on na niego nie reagował. Teraz przynajmniej wiem dlaczego, kładłam go zbyt blisko jego nosa i po prostu kot go nie widział. Budowa głowy i rozkład oczu powoduje, że kociak nie widzi rzeczy poniżej swojego noska.

Koty są wybredne, ponieważ…

Wybierają jedzenie ze stosunkiem zawartości białka do tłuszczu 1 do 0,4. Koty są wybredne, chodzą, miauczą i dopominają się jedzenia zupełnie innego, niż czeka na nie w misce. Chodzi własnie o stosunek białka do tłuszczu w pożywieniu. Kot najchętniej wybiera kąski, które dadzą mu dokładnie to, czego w tym momencie potrzebuje. Więc nie jest to kwestia wybredności, a chęci przyjmowania odpowiednich pokarmów, które zapewnią odpowiednie składniki odżywcze.

Psy i koty skrywają jeszcze wiele tajemnic przed nami. Badania naukowe oraz baczna obserwacja mogą pomóc w zrozumieniu naszych czworonożnych przyjaciół.

Zobacz także:

  1. 3-MIESIĘCZNY SZCZENIAK WALCZY O ŻYCIE! WSZYSTKO PRZEZ OKRUCIEŃSTWO CZŁOWIEKA
  2. BESTIA W LUDZKIM CIELE! OBCIĄŁ ŁAPY PSA SĄSIADA ŻEBY SIĘ ZEMŚCIĆ ZA BŁAHOSTKĘ
  3. MORDERCZE ROŚLINY! MOGĄ ZABIĆ TWOJEGO KOTA