Psy zdają się najlepszymi przyjaciółmi każdego człowieka. Wielokrotnie spotykam się w swojej pracy ze stwierdzeniem, że wszystkie psiaki są mądre. Okazuje się, że nie jest to do końca prawdą i wcale nie taki mądry jest ten nasz ukochany pupil. Oburzeni? Spokojnie, już wszystko tłumaczę. 

Psy najmądrzejszymi istotami świata? Niezupełnie!

Psy należą zdecydowanie do jednych z najwierniejszych stworzeń, jakie towarzyszą nam we wspólnym egzystowaniu na naszej planecie. O tym wiemy chyba wszyscy. Jednak czy kiedyś zastanawiałeś się, jak bardzo mądrego masz psa? Mogę się założyć o to, że podobnie jak ja wielokrotnie, a przynajmniej raz słyszałeś o tym, że czyjś pies jest taki mądry. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić, czy jest to rzeczywiście prawda. Według nich te piękne i niezwykle wierne czworonogi nie są wcale szczególnie inteligentne. Okazuje się, że każdy właściciel psa mówiący do swojego zwierzaka “mądry piesek” – okłamuje go i to prosto w oczy. Z przykrością muszę stwierdzić, że należę również do tych rzekomych kłamców i uważam, że każdy z moich psiaków jest bardzo mądry. 

“psia inteligencja nie wygląda na wyjątkową”

Brytyjscy naukowcy ze wspomnianego już przeze mnie Uniwersytetu w Exeter  i Canterbury Christ Church University przeanalizował ponad 300 różnych prac naukowych. Stanowiły one właśnie informacje porównawcze działanie mózgów psów i innych zwierząt domowych, polujących i mięsożerców takich jak wilki, niedźwiedzie, lwy i hieny. Wyniki tych wszystkich badań zostały zebrane i udokumentowane w kolejnej pracy noszącej tytuł: „Pod jakim względem psy są szczególnym gatunkiem? Analiza porównawcza psiej inteligencji”. Zdaniem naukowców mnóstwo właścicieli psów dokonuje nadinterpretacji pewnych zachowań na korzyść pupili. 

– Analizując badania, mieliśmy wrażenie, że w wielu z nich usiłowano na siłę wykazać, jak mądre są psy. Często porównywano je z szympansami i każdy wypadek, gdy psy je „pokonywały”, uznawano za coś wyjątkowego. Jednak w każdej takiej sytuacji znajdowaliśmy inny gatunek, który poradziłby sobie z takimi zadaniami równie dobrze – wyjaśnia prof. Stephen Lea z Uniwersytetu w Exeter.