psy

Mieszkasz ze swoim psem pod jednym dachem. Jednak, czy naprawdę dobrze go znasz? Psy mają mnóstwo tajemnic przed nami i nie zawsze umiemy je prawidłowo rozpoznać. Czasem nasze psy wykazują zachowania, których najzwyczajniej w świecie nie rozumiemy, bądź je błędnie interpretujemy. 

Poniżej przedstawiamy kilka zachowań, jakie psy wykazują i wyjaśniamy, co chcą nam przez to powiedzieć: 

 • Kiedy macham ogonem, to nie zawsze dlatego, że chcę byś mnie pogłaskał

Praktycznie każdy właściciel psa, machanie ogonem odbiera za czyn mający na celu zachęcenie nas do głaskania, bądź innych przyjemności. Włoscy badacze stwierdzili jednak, że psy machają ogonami w prawo, gdy widzą coś co ich interesuje a w lewo, kiedy są zdenerwowane. 

 • Dajesz mi za dużo jedzenia

Nie jesteśmy pewni, czy wiecie ale nie wszystkie psy motywuje jedzenie. Czasem wolą po prostu święty spokój, o wiele lepiej to na nie podziała. 

 • Dzień pielęgnacji oznacza, że wyciągasz tę wielką i przerażającą suszarkę. Boję się jej!

Zdaniem naukowców i groomerów, nie musisz używać suszarki i stresować swojego zwierzaka. Istnieją inne możliwości sprawienia, by futro Twojego pupila było miękkie i błyszczące. Jeśli nie znasz takiej metody, radzimy skontaktować się ze specjalistą, który odpowie na wszelkie pytania. 

 • Nie spiesz się, kiedy jesteśmy na spacerze

Żaden pies nie lubi, jak właściciel wychodzi z nim na tak zwany szybki spacer. Postaw się w jego sytuacji, chciałbyś aby ktoś poganiał Cię gdy siedzisz sobie w łazience i załatwiasz swoją fizjologiczną potrzebę? No właśnie, tak sądziliśmy. Dlatego następnym razem, jak wyjdziesz ze swoim psiakiem na spacer, daj mu czas i zrozum że potrzebuje trochę prywatności. 

 • Możesz myśleć, że najchętniej nie robiłbym nic innego, tylko spał. To nieprawda!

Behawioryści alarmują, zbyt długa drzemka może spowodować poważne problemy osobowościowe, które mogą skutkować dziwnymi zachowaniami. Jeśli chcesz im zapobiec, zapewnij psu spacery przynajmniej 20 minutowe. 

 • Uważasz, że jak jestem stary to mogę jeść co tylko mi się podoba. 

Jeśli mam artretyzm, będę o wiele szczęśliwszy, jeśli dasz mi codzienny suplement zawierający glukozaminę i siarczan chondroityny, które chronią chrząstkę stawową. I przestaw mnie na jedzenie przygotowane dla zwierzęcia w moim wieku. Mówiąc krótko: nie mogę jeść wszystkiego. 

 • Jeśli mnie zgubisz

… pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zadzwonić do każdego schroniska dla zwierząt w promieniu 100 mil od domu i codziennie je odwiedzać, jeśli możesz. Wiele urzędów kontroli zwierząt dokonuje eutanazji, jeśli nie zostaną one zgłoszone przez określony czas. (Na wszelki wypadek koniecznie zaopatrz mnie w mikrochip, kiedy jestem młody).

 • Jeśli zatrzymasz mnie w środku, lub będziesz pilnował na spacerach

To nie zależnie od tego czy jestem psem czy kotem, na pewno się nie zgubie. Pamiętaj, że naprawdę nie muszę wychodzić na dwór, by być szczęśliwym. 

 • Myślisz, że to urocze jak pocieram tyłkiem o podłogę? Bardzo się mylisz

Prawdopodobnie oznacza to, że mnie swędzi i muszę odbyć wizytę u weterynarza. Weź to pod uwagę, proszę. 

 • Zapomnij o twardych przysmakach!

Jeśli mnie szkolisz i chcesz, bym się czegoś nauczył to przestań dawać mi te twarde smakołyki. Zamień je na coś po czym pocieknie mi ślinka. Będę miał większą motywację do wykonywania Twoich poleceń. 

Psy: wyjaśniamy ich tajemnice

Zobacz także:

 1. Dlaczego psy zakopują miejsce, w którym nasikały? Prosta odpowiedź
 2. Zwierzęta, które zostały przestępcami. 12 zbrodni doskonałych
 3. Bohaterskie psy, które uratowały swoich właścicieli. Niezwykłe historie