Jak pomóc przetrwać naszemu pupilowi w upały? Z racji zbliżających się wakacji, a patrząc na wysokie temperatury, które już się pojawiają, podpowiadamy jak ulżyć naszemu pupilowi.

Jak pomóc przetrwać naszemu pupilowi w upały. Kilka wskazówek.

Jak sobie radzić z pupilem w upał:

  • Pamiętajmy o stałym dostępie do wody, dzięki której nasz pupil się schłodzi, a także nie odwodni.
  • Jeśli temperatury są wysokie, polewajmy psy wodą.
  • Kiedy idziemy na spacer, miejmy zawsze ze sobą butelkę z wodą dla naszego przyjaciela
  • Dobrym rozwiązaniem w gorące dni, jest także lód, który (pod warunkiem, że zwierz nie jest chory) możemy również podać.
  • Ograniczmy czas spacerów, a jeśli nie musimy, to nie wychodźmy z pupilem w najgorętszych godzinach (zazwyczaj 12-14).
  • Nie forsujmy zbytnio psiaka- nie chce biegać, jest osowiały to często normalne zachowanie w upał (my też nie funkcjonujemy wtedy zbyt dobrze).
  • Sprawdźmy ręką chodnik, po którym idzie nasz pupil. Jeśli jest zbyt gorący, to będzie on również parzył naszego psa. W takiej sytuacji starajmy się pójść na trawę lub zawróćmy do domu.
  • Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie zamykać naszego pupila w samochodzie!

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. (Ust. O Ochronie Zwierząt rozdział art.1).

Gdy zobaczycie, że w upalny/słoneczny/gorący dzień w samochodzie siedzi zwierzak, a szyby są pozamykane- błagam, reagujcie! Temperatura odczuwalna dla zamkniętego stworzenia jest znacznie wyższa niż ta, którą pokazuje nam termometr.

Jeśli właściciel nie chce posłuchać i nie reaguje na wasze prośby uwolnienia psa z auta, zadzwońcie po policję lub straż miejską, ich obowiązkiem jest przyjazd i zareagowanie.

Gdy właściciela nie widać w pobliżu- wybijcie szybę. Zgodnie z przepisami prawa karnego osoba, która dokonuje takiego czynu, nie popełnia przestępstwa. Warto też od razu wezwać na miejsce policję.

„Wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu ” (Ustawa O Ochronie Zwierząt rozdział 1 art.6, ustęp 2, punkt 10)–  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. (Ustawa O Ochronie Zwierząt rozdział 11 art.35, ustęp 1a.)

 

ZOBACZ TEŻ:

Ile lat ma Twój pies? Przeliczamy i sprawdzamy.

Czy czarne koty przynoszą pecha? Przez przesądy GINĘŁY W MĘCZARNIACH