rasy psów dla alergików

Rasy psów dla alergików istnieją? Pies z włosami będzie dobrym rozwiązaniem? Nie do końca, żaden pies całkowicie nie uczula. Lista ras, którą zobaczycie poniżej, jest jedynie listą rekomendowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce. Żadna rasa czy typ sierści nie da pewności, że psiak uczulać nie będzie. Jednak, jeśli alergia nie jest zbyt mocna, psiaki opisane w poniższym artykule świetnie się sprawdzą.

Rasy psów dla alergików nie uczulają? Nie do końca, czyli dlaczego psy uczulają i jakie uczulają najbardziej?

Mitem jest, że psy z włosami nie uczulają. To nie sierść jest alergenem, więc będąc alergikiem regularne sprzątanie, odkurzanie i pranie tapicerek niestety nie pomogą. Źródłem alergenu są wydzieliny, np. ślina, kał, mocz, ale także naskórek zwierzęcia. 

Jakie psy uczulają najbardziej? Bardziej uczulają samce, ponieważ suczki mają w sobie mniej alergenów. Niepolecane są dla alergików także psy, które się ślinią, m.in. boksery. 

Alergia na psa. Czy oddanie psa z powodu alergii jest przesadą? 

Wiele kontrowersji budzą posty w mediach społecznościowych lub portalach aukcyjnych z ogłoszeniami pt. oddam psa z powodu alergii. Wiele osób atakuje nadawców tych wpisów. Czy słusznie? 

Przepraszam w tym miejscu moje serce i moje nastawienie do zwierząt, a także tych którzy myślą jak ja, ale niestety uczulenie na psa może być powodem oddania psa. Oczywiście mam tu na myśli, znalezienie mu odpowiedniego, odpowiedzialnego i kochającego domu. 

Jeśli ktoś dusi się w obecności zwierząt lub ma astmę, nie powinien decydować się na zwierzaka lub zrobić specjalne testy przed przygarnięciem. Niestety także usprawiedliwione jest to, że ludzie mogą szukać domu dla zwierzęcia po narodzinach dziecka. Ja pewnie próbowałabym, jak to w tym słynnym żarcie i ja też piszę o tym żartobliwie, najpierw znaleźć odpowiedni dom dla dziecka. A tak na serio, to zrobiłabym wszystko, żeby nie musieć oddawać zwierzaka. Odseparowałabym dziecko od alergenu, tj. odizolowałabym je w osobnych pomieszczeniach i sprzątałabym dokładnie, codziennie. A kiedy byłoby możliwe odczulanie, spróbowałabym mojego potomka odczulić.