psy

Większość psich zachowań jest niezrozumiała dla nas ludzi. Nie bierzemy pod uwagę pewnych czynników, które je warunkują. Zapominamy nadal o tym, że zwierzęta kierują się instynktem samozachowawczym, który jest silniejszy od nich. Dlatego, kiedy Twój pies zrobi coś, czego nie rozumiesz, a jest to jego instynktowne zachowanie, nie wiń go. Dla niego będzie to całkowicie naturalne. 

Czy można oduczyć psa pewnych zachowań?

Zdaniem behawiorystów i weterynarzy niektóre z zachowań niepożądanych, które mogą być dla nas denerwującymi, możliwe do oduczenia. Dużo trudniej będzie niestety z oduczeniem psa kopania trawnika, po załatwieniu swojej potrzeby. Podobno niektórych bardzo denerwuje takie zachowanie, gdyż uważają je za niehigieniczne. 

Czy psy zakopujący miejsce, w którym nasikały, to normalne zachowanie?

Okazuje się, że kopanie brudu po zrobionym siusiu nie jest powszechnym zachowaniem wśród psów. Zdaniem Rosie Bescoby, będącej klinicznym behawiorystą zwierząt jedynie 10% populacji będzie wykazywać tego typu zachowanie. Określa się je potocznie jako “drapanie ziemi” i jest to cecha przejęta od kojotów i wilków. Kopanie miejsca, w którym psiak zostawia swój zapach i materiał genetyczny, jest również jawnym zaznaczeniem swojego terytorium. Jeśli jesteś posiadasz psa, który tak się zachowuje, to zauważyłeś z pewnością, że pies czyni to przeważnie w momencie, w którym znajduje się zagrożenie w postaci innego psa. 

Czy oduczanie psa tego zachowania ma sens?

Zachowanie to jest w dzisiejszych czasach o wiele bardziej przyjazne niż agresywne. Mimo to właściciele próbują nauczyć swoich pupili, by zaprzestały takich czynów. Zapytani o powód, dla którego chcą to zrobić, podają w większości troskę o trawniki. Niektórzy eksperci weterynaryjni nie zgadzają się z pomysłem właścicieli. Uważają bowiem, że pies powinien mieć zapewnioną swobodną komunikację z innymi zwierzętami. Przypominamy od siebie, że psy potrafią odczytywać informacje na podstawie zapachów. Dzieje się tak ze względu na to, że mają wyostrzony zmysł węchu. 

Zobacz także:

  1. Dowody na to, że Twój pies jest mądrzejszy od Ciebie
  2. Pomóżmy im! Żeby ratować potrzebujące psy, muszą sprzedawać filiżanki
  3. Spanie z psem jest zdrowe? Czy konieczne jest legowisko? Odpowiadamy