Psy

Psy zaprzęgowe nie są już potrzebne po zimie

 

Psy zaprzęgowe nie są już potrzebne po zimie Gdzie trafiają

Psy zaprzęgowe pochodzą z Mongolii i są obecnie wykorzystywane do biegania na długich dystansach w śniegu. Obecnie hoduje się je w celu zwiększenia ich wytrzymałości i szkoli od szczenięcia. Następnie są trzymane w hodowlach. Mimo dużego popytu na te zwierzęta, istnieje wiele wątpliwości natury etycznej związanych z ich traktowaniem. Na szczęście istnieje kilka sposobów na powstrzymanie tej okrutnej praktyki.

Psy zaprzęgowe wyewoluowały w Mongolii

Psy zaprzęgowe były używane jako środek transportu przez tysiąclecia. Niektórzy naukowcy twierdzą, że bez psów ludzie nie przetrwaliby w Arktyce. Inni badacze twierdzą, że psy odegrały istotną rolę w migracji ludzi do obu Ameryk, około 25 000 lat temu. Prawdopodobnie wyewoluowały w Mongolii między 35 000 a 30 000 lat temu. Archeolodzy odkryli kości psów z uprzężami na stanowiskach na Syberii już 6 000 lat temu.

Badacze odkryli, że starożytne psy zaprzęgowe mają wspólne geny z rasami psów zaprzęgowych i genomem wilka, co świadczy o znaczeniu tych zwierząt dla przetrwania człowieka. Porównali również DNA starożytnych psów zaprzęgowych ze 134 współczesnymi psami i dziesięcioma psami grenlandzkimi. DNA starożytnego psa zaprzęgowego było bardzo podobne do DNA 33 000-letniej szczęki wilka znalezionej w północno-wschodniej Syberii.

Psy zaprzęgowe rozwinęły się do dużych rozmiarów, a ich wewnętrzna sierść zrzucana jest latem. Mają zewnętrzną warstwę sierści, ale zazwyczaj jest ona tylko częściowo wodoodporna i izolująca. Są rasą o dużych zdolnościach adaptacyjnych i często wybiera się je ze względu na ich wrodzoną zdolność do przetrwania w zimnych warunkach. W Mongolii psy zaprzęgowe są czasem wykorzystywane zamiast reniferów, choć ich zdolność do przetrwania w najsurowszym klimacie jest wątpliwa.

Oprócz przydatności do transportu ludzi i zapasów, psy zaprzęgowe mają niesamowitą zdolność widzenia daleko przed człowiekiem. Ponadto psy doskonale nadają się do polowań, pomagając w identyfikacji zdobyczy. Zwierzęta te są zdolne do wykonywania wielu zadań, w tym do bycia zwierzętami pociągowymi. Blackfeet i Hidatsa wyhodowali duże, silne psy do noszenia stada. Łatwo zauważyć, w jaki sposób zwierzęta te przystosowały się do potrzeb człowieka.

Zostały wyhodowane do biegania na długich dystansach

Psy zaprzęgowe są wykorzystywane przede wszystkim do podróżowania po lodzie i śniegu, a także powszechnie używane do wyścigów. Większość współczesnych psów zaprzęgowych jest dobrze wyhodowana i wychowywana z miłością. Są one również bardzo aktywne i chętne, aby zadowolić swojego maszera. Istnieje kilka różnych ras, w tym chinooki i syberyjski husky. Psy te są hodowane z myślą o wytrzymałości i są w stanie pokonać dystans do 130 mil dziennie.

Syberian husky są genetycznie spokrewnione z alaskan husky. Pierwotnie zostały wyhodowane do ciągnięcia sań po lodzie i śniegu. Aby móc ciągnąć sanie, psy te muszą biegać na długich dystansach. Hodowla psów do biegów długodystansowych wymaga odpowiedniego połączenia wielkości, umiarkowanego temperamentu i motywacji. Niektóre psy są lepiej przystosowane do biegów długodystansowych niż inne, ale istnieją pewne różnice między tymi dwoma rasami.

Sierść współczesnych psów zaprzęgowych ma zasadnicze znaczenie dla ich wydajności w wyczerpującym wyścigu. Potrzebują one podszerstka, okrywy włosowej i włosów ochronnych, aby uniknąć oblodzenia w zimnych warunkach pogodowych. Zmienne warunki klimatyczne mogą stanowić wyzwanie dla dobrze umaszczonego psa, a maszerzy muszą zachować szczególną ostrożność, aby nie dopuścić do przegrzania ciężej umaszczonych psów.

Rasy psów zaprzęgowych są często rozpieszczane i dobrze przygotowane do biegów długodystansowych. Tak długo, jak są zdrowe i zmotywowane, psy zaprzęgowe będą biegać i ciągnąć tak długo, jak będzie chciał ich właściciel. Zazwyczaj psy zaprzęgowe są dobierane w pary, przy czym młodsze psy zapewniają więcej siły, a starsze wnoszą mądrość wynikającą z ich doświadczenia na szlaku. Zorze polarne są najbardziej widoczne w sześciu krajach skandynawskich, a także w północnej Rosji i na Alasce.

Są szkolone od szczenięcia

Psy zaprzęgowe są szkolone od szczenięcia do udziału w wyścigach psów zaprzęgowych. Są socjalizowane od szczenięcia i spędzają dwie zimy na nauce ciągnięcia sań. Gdy będą już w pełni dorosłe, zostaną zaprzęgnięte do zaprzęgów. Szkolenie rozpoczyna się w wieku szczenięcym i trwa przez całe życie psa. Aby dowiedzieć się więcej na temat sportu psów zaprzęgowych, obejrzyj wywiad na Discovery Channel. Chas. George, dyrektor ds. public relations w Iditarod Trail Sled Dog Race, opowiada o socjalizacji i życiu sportowca uprawiającego sporty zaprzęgowe.

Szkolenie psów zaprzęgowych rozpoczyna się, gdy szczenię ma około siedmiu do ośmiu miesięcy. W tym czasie szczenięta są zaprzęgane do krótkich biegów. Uczą się, obserwując dorosłych, i od czasu do czasu gryzą uprzęże. Proces ten ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju szczenięcia, ponieważ do końca pierwszej zimy będzie ono miało za sobą setki kilometrów biegania w uprzęży. Osobowość psa jest również ważnym czynnikiem, ponieważ niektóre szczeniaki mogą nie nadawać się do jazdy zaprzęgiem.

Psiarze bardzo szanują możliwości swoich psich partnerów i rozumieją miłość i szacunek, jakim darzą te zwierzęta w swojej pracy. Wyścig Iditarod wymaga intensywnego treningu, a właściciele psich zaprzęgów dbają o zdrowie i dobrostan swoich psów, egzekwując surowe zasady. Psy zaprzęgowe są uczone pracy i polegania na swoim instynkcie, czyli sposobu życia, który fascynował ludzi od tysięcy lat.

Aby rozpocząć szkolenie, maszer zaczyna od zerwania uprzęży. Następnie kierowca uczy „zielonego” psa chodzić, biegnąc za nim i mocno go ciągnąc. Ponadto kierowca uczy psa skręcać w prawo i w lewo, biegnąc za nim. Częste, krótkie sesje szkoleniowe są bardziej skuteczne niż długie, nudne treningi. Uwaga szczeniaka trwa około 15 minut, czyli mniej niż połowa uwagi maszera.

Przetrzymywane w hodowlach

Zespół psów zaprzęgowych z Kanady nakręcił niedawno film, w którym ujawnia okrucieństwo związane z przetrzymywaniem psów w hodowlach po zimie. Psy są przykute łańcuchami w beczkach, otoczone stopą słomianej ściółki. Psy były pozostawiane na całe dnie bez cienia i wody. W lecie psy mogą poruszać się po otwartej przestrzeni, ale po zimie muszą być zamknięte w budach.

Pomimo że nie są używane jako psy myśliwskie, psy zaprzęgowe są nadal wykorzystywane do transportu w najzimniejszych miesiącach roku. Zapewniają one transport naukowcom pracującym w Denali, a także przewożą sprzęt do monitorowania i badań. Po zimie psy są trzymane w hodowlach, aby nie były wykorzystywane jako źródło mięsa dla restauracji. Ale ich praca nie kończy się na psich budach.

Jakkolwiek psy zaprzęgowe są wykorzystywane na Alasce jako psy myśliwskie i robocze, mają nieodłączną skłonność do kopania i skakania. Dobrze rozmieszczone ogrodzenie i beton na krawędziach wybiegów zapobiegną ich kopaniu i skakaniu. Nie zapominaj też o ogrodzeniach: powinny mieć co najmniej 6 stóp wysokości. W ten sposób nie będą mogły kopać śniegu, aby uciec. Nierzadko zdarza się, że psy zaprzęgowe skaczą z budy do budy.

Zespół psów zaprzęgowych, który każdej zimy przemierza Park Narodowy Denali o powierzchni 6 milionów akrów, to prawdziwy amerykański skarb. Psy te wykonują niezbędną pracę, chroniąc Denali i jego dziką przyrodę. Psy są częścią amerykańskiej historii, istotną częścią historii naszego narodu. Chronią dziką przyrodę, krajobrazy i pustkowia. Nie ma drugiego takiego miejsca jak one. Ale nadal są cenną częścią naszej historii.

Są używane przez polarników

Psy zaprzęgowe mają wiele zastosowań, ale największe znaczenie miały, gdy były używane do transportu w epoce heroicznej. Zanim dostępny był niezawodny transport zmechanizowany, wiele wypraw na kontynent wykorzystywało psie zaprzęgi. Trudności związane z podróżowaniem po Antarktydzie opóźniły pojawienie się niezawodnego transportu zmechanizowanego, który nie był jeszcze dostępny. Mimo to w latach 60. i na początku lat 70. zespoły psich zaprzęgów były używane przez wiele krajów. W latach 80. wiele baz zachowało psie zaprzęgi jako zapasowe.

Odkrywcy rejonu polarnego po raz pierwszy użyli psich zaprzęgów do poruszania się po zamarzniętej tundrze. Maszerzy z New Hampshire odegrali kluczową rolę we wczesnych eksploracjach biegunów, a Arthur Walden, który przewodził ekspedycji w 1929 roku, stworzył nową rasę maszerów. Pies ten został nazwany Chinook od imienia jego głównego kierowcy. Tradycyjne psie zaprzęgi były wykonane z pasków drewna połączonych ze sobą. Obecnie sanie wyścigowe są wykonane z lekkiego aluminium i innych zaawansowanych technologicznie materiałów.

Psy zaprzęgowe są wykorzystywane po zimie na Antarktydzie przez poszukiwaczy przygód polarnych do podróży i badań. Waga i wielkość psów są wykorzystywane do prowadzenia sań. Psie zaprzęgi to najpopularniejszy sposób poruszania się po kontynencie. We wczesnych latach używano psów do eksploracji, ale do 1 kwietnia 1994 roku psy musiały zostać usunięte z kontynentu. Pierwsze psy zaprzęgowe zostały użyte przez Amundsena w 1910 roku, a następnie przystosowane do innych celów przez Leonarda Seppalę, norweskiego maszera. Pasterze wykorzystywali husky podczas gorączki złota na Alasce. W latach 30. ubiegłego wieku rozpoczęła się rosyjska ekspedycja, a psy Seppali pomogły jej w powodzeniu. Następnie Amundsenowi udało się przejść do historii, docierając po raz pierwszy na biegun północny w 1911 r..

string(15) "sidebar_layouts" 1