Psy zaprzęgowe znajdowały się na wielkim, piaszczystym polu. Panował wtedy straszny skwar — temperatura dochodziła do 40 stopni, a na terenie, na którym stało 200 czworonogów, nie było nawet odrobiny cienia. Zwierzęta przyczepione były łańcuchami do plastikowych beczek, które miały służyć za budy. Nie miały także dostępu do wody.

Psy zaprzęgowe są najbardziej eksploatowane przez okres zimowy. Niestety poza miesiącami zimowymi nikt nie przejmuje się losem tych czworonogów. To właśnie uwieczniła Ferna Levitt, która jest autorką powyższego zdjęcia. 

Psy zaprzęgowe wystawione na skwar, plastikowe beczki jako budy

Podczas letnich i upalnych dni, kiedy nie doświadczamy śniegu, ani turystów te psiaki nikomu nie są potrzebne. Tak wygląda ich smutna rzeczywistość. W zimie są nadmiernie eksploatowane, a latem tak naprawdę nikt o nie nie dba.

Czworonogi zostały zauważone przez Fernę Levitt, która nakręciła wideo. Kobietę zaniepokoiły warunki, w jakich żyły psy, bała się, że nie dadzą rady przeżyć w takim upale.

W ostatnim czasie w naszym kraju było wiele ostrzeżeń, aby podczas ciepłych dni nie zostawiać czworonogów samych w samochodzie. To bardzo niebezpieczne, a właściciel może zostać za to ukarany. A co z psami zaprzęgowymi? Przecież one żyją w szokujących warunkach. To jest hipokryzja. – przyznała Fern Levitt.

Pracownicy hodowli kazali kobiecie odejść

Podczas kręcenia filmu i robienia zdjęć do kobiety podeszli pracownicy hodowli. Kazali jej natychmiast opuścić teren, bo jest on prywatny.

– To typowe dla branży psów zaprzęgowych. Oni twierdzą, że lato jest okresem odpoczynku dla tych psów. Ten okres trwa od maja do października, a w tym czasie psy całymi dniami siedzą przypięte do łańcuchów. Rozpiera je nuda. – powiedziała Levitt.

Kobieta stworzyła film dokumentalny „Sled Dogs”, który ukazuje okrutne życie psów zaprzęgowych

Kobieta zgłosiła sprawę do SPCA w Ontario. Niestety kanadyjskie prawo pozwala na trzymanie psów na zewnątrz, jeśli mają zapewnione schronienie. Twierdzą także, że cały czas pracują z właścicielem nad poprawieniem warunków bytowania tych zwierzaków.

To nie była pierwsza wizyta Ferny Levitt w tym miejscu, już w 2010 roku alarmowała służby u tym, w jakich warunkach żyją te psy zaprzęgowe. Po jakimś czasie tam wróciła, ale niestety sytuacja nie uległa zmianie. Kobieta postanowiła nagrać film dokumentalny o okropnym życiu psów zaprzęgowych. Film został udostępniony w roku 2016. Niestety sytuacja tych psów, nadal pozostawia wiele do życzenia.

Najważniejsza jest zmiana świadomości

Psy, koty, ptaki też czują. Jeśli Ciebie boli palec, kiedy się skaleczysz, to pomyśl, że jeśli wyrządzisz psu krzywdę, będzie ją tak samo fizycznie odczuwał. Psychicznie będzie gorzej — psy nie rozumieją, dlaczego ich ludzie są w stanie je krzywdzić, nie dawać im odpowiedniego pożywienia, nie dawać im dostępu do miski z wodą oraz nie zabierać psiaka na konieczne kontrole do weterynarza. Pamiętajcie, pies jest odpowiedzialnością.

Zobacz także:

  1. To jakaś plaga! Psy i koty w całej Polsce zagrożone
  2. Rasy psów, które żyją najkrócej. Lista, charakterystyka oraz galeria
  3. Typowe błędy kociarzy. Sprawdź czy nie krzywdzisz swojego kota!