pszczoły

Jeżeli wyginą pszczoły, ludzie wkrótce umrą z głodu – to przypisywane Albertowi Einsteinowi zdanie nie jest pozbawione racji. Co grozi ludziom, gdyby pszczoły wyginęły? Dlaczego zagłada pszczół byłaby groźna dla ludzi?

Pszczoły = królowie świata zwierząt i ludzi

Pszczoły uwijające się wśród kwiatów odpowiadają za wysokie plony bardzo wielu upraw (to dzięki nim powstaje aż 30% światowej żywności). Niestety od kilku lat liczba pszczół stale się zmniejsza. Monokulturowe rolnictwo, niszczenie naturalnej roślinności, a przede wszystkim powszechne stosowanie środków chemicznych, takich jak pestycydy, sprawia, że w niektórych rejonach świata populacja pszczół skurczyła się tak bardzo, że grozi to katastrofą ekologiczną.

Tracą orientację, nie potrafią wrócić do ula i giną

Już teraz w Chinach, gdzie praca ludzka jest tania, część upraw sadowniczych jest zapylana ręcznie. Niektóre pestycydy, nawet jeżeli nie działają na owady bezpośrednio, to wpływają na układ nerwowy robotnic, które tracą orientację, nie potrafią wrócić do ula i giną. Chemiczne preparaty zmniejszają także liczbę płodnych królowych (podobne niepokojące zjawisko obserwuje się u trzmieli). Masowe wymieranie pszczelich rojów powoduje też warroza – śmiertelna choroba pszczół wywołana przez pasożytnicze roztocza.

Tajemnicza epidemia

Pierwsi śmiertelną epidemię wśród pszczół zaobserwowali pszczelarze amerykańscy. Nikt się nie spodziewał, że w 2006 r. zginie połowa ich amerykańskiej populacji. Nikt do tej pory nie zidentyfikował także ostatecznej przyczyny tak wysokiej śmiertelności wśród tych pożytecznych owadów.

Nowością jest odkrycie, że pszczele rodziny nie są w stanie przetrwać zimy. Ich odporność spadła w ostatnich latach tak znacznie, że niektóre roje giną już jesienią, i to przy dodatnich temperaturach.

Pszczoły i cywilizacja

Właśnie pszczoła miodna jest największym skarbem naszej cywilizacji, głównym owadem zapylającym nasze pola i sady. Charakteryzuje się także niezwykłą cechą – tak zwaną wiernością kwiatową, która polega na wykorzystywaniu kwiatów jednego gatunku, występującego na danym terenie najliczniej i w największym skupisku.

Kataklizm nadejdzie?

Brytyjski dziennik „The Independent” wyliczył, że bez pszczoły miodnej i jej dzikich krewnych na naszej planecie zniknie 3/4 roślin, a ilość żywności zmniejszy się o 1/3. I nie chodzi tu tylko o produkcję żywności dla ludzi, ale także o pokarm dziko żyjących zwierząt. ONZ ostrzega, że wśród 100 gatunków jadalnych roślin uprawnych, które stanowią fundament diety całej ludzkości, 70 jest całkowicie zależnych od zapylania przez pszczoły miodne. Nie jest więc żadną przesadą stwierdzenie, że los ludzkości w nadchodzącej dekadzie będzie zależeć od stanu zdrowia pszczół.

Pszczoły masowo wymierają. Co robić?

Warto zwracać uwagę czy nasze jedzenie nie jest pryskane szkodliwymi dla pszczół pestycydami. Warto rozejrzeć się za ekologicznymi zastępnikami. Dodatkowo w Polsce został uruchomiony projekt ADOPTUJ PSZCZOŁĘ. Na tej stronie można za symboliczną opłatą adoptować mała żółto-czarną przyjaciółkę, której w ten sposób uratujecie życie.

Alarmującą sytuacją jest to, że w największym kraju świata, czyli Chinach pszczoły wyginęły już całkowicie.

Jeżeli ktoś myśli, że wymieranie pszczół to tylko banalny problem, grubo się myli. Może to prowadzić do zagłady naszej cywilizacji.

Zobacz także:

  1. Zwyrodnialcy zrobili szczeniakowi coś, co całkowicie ROZRYWA SERCE
  2. Twoja rozrywka, a ich ogromne cierpienie! Ten horror musi się skończyć
  3. Musimy krzyczeć w imieniu zwierząt! Dołącz do PROTESTU