Ragdoll – łagodny kot dla każdego

 

Jeśli szukasz małego kota z wielkim charakterem, rozważ Ragdolla. Rasa ta została po raz pierwszy wyhodowana w latach 40. ubiegłego wieku i jest jednym z najbardziej uroczych i czułych kotów niskopodłogowych. Oprócz wspaniałego wyglądu, koty te są również niezwykle łagodne i łatwe w szkoleniu. W tym artykule omówimy, jak opiekować się tym uroczym kotem niskopodłogowym.

Ragdoll – skąd się wziął?

Piękna i towarzyska rasa Ragdoll jest jednym z najbardziej lubianych kotów niskopodłogowych. Koty te są bardzo łagodne, ale nie będą wbijać pazurów w zasłony ani strącać przedmiotów z kominka. Ich niewielki rozmiar sprawia, że są dobrym wyborem do mieszkania. Oto niektóre z ich zalet. Są bardzo łatwe w utrzymaniu i świetnie nadają się dla początkujących właścicieli!

Mimo niewielkich rozmiarów, ragdolle mają długie ciało i gęstą, puszystą sierść. Zazwyczaj mają białe lub kremowe futro i piękne niebieskie oczy. Mimo że są rasą stosunkowo łatwą w utrzymaniu, są podatne na pewne problemy zdrowotne. Mogą je dotyczyć następujące choroby: wielotorbielowatość nerek, kardiomiopatia przerostowa, problemy stomatologiczne, otyłość i infekcje uszu. Choroby te są jednak możliwe do opanowania i można im zapobiegać dzięki odpowiedniej pielęgnacji.

Sierść kota rasy Ragdoll jest jedwabiście miękka i pozbawiona podszerstka. Futro jest krótkie i miękkie, a szyję pokrywa charakterystyczny puch. Wszystkie Ragdolle rodzą się białe i pozostają takie do około 10 dnia życia. Ich prawdziwe umaszczenie ujawnia się dopiero po ukończeniu drugiego roku życia. Głowa rasy Ragdoll jest uważana za „spiczastą”, o ciemniejszym kolorze niż reszta ciała.

Ragdoll jest łagodnym i kochającym kotem niskopodłogowym o figlarnej naturze. Choć przez większość czasu są leniwe, od czasu do czasu potrafią być figlarne. Ragdolle lubią interaktywne zabawy, takie jak zabawa w myszy lub sznur z przyczepionymi piórami. Koty rasy Ragdoll uwielbiają towarzystwo innych kotów i lubią być głaskane przez ludzi. Jednak wolą też rutynę niż nieprzewidywalność.

Ragdoll – opis rasy

Ta rasa kotów niskopodłogowych znana jest ze swoich ogromnych rozmiarów. Typowe samce ważą od dziesięciu do dwudziestu funtów, natomiast samice są mniejsze, ważą zazwyczaj od dziewięciu do jedenastu funtów. Ze względu na swoje rozmiary, koty rasy Ragdoll potrzebują dwóch rąk do trzymania, a także potrzebują dużo miejsca do odpoczynku i drzemki. Najbardziej atrakcyjnym aspektem tej rasy jest jej przytulny temperament.

Pomimo że średnia długość życia kota rasy ragdoll wynosi od trzynastu do osiemnastu lat, na różnych etapach życia może u niego wystąpić kamica nerkowa i pęcherza moczowego. Choroby te mają w większości charakter genetyczny, ale można je wykryć u kota już we wczesnym okresie życia, wykonując badanie DNA. Inne choroby dotykające koty rasy ragdoll to zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP), choroba wirusowa, która powoduje gorączkę, senność i utratę masy ciała. Właściciele kotów powinni przestrzegać zasad higieny podczas wprowadzania zwierząt do domu.

Koty rasy ragdoll są bardzo towarzyskie i łatwe w szkoleniu. Koty tej rasy uwielbiają towarzystwo człowieka i będą się bawić z każdym domownikiem. Mogą się z nimi bawić nawet dzieci. Doskonale dogadują się także z innymi zwierzętami domowymi. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi, co czyni je dobrym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi. Możesz również rozważyć koty Ragdoll jako inne zwierzęta domowe. Chociaż nie drapią mebli, lubią kontakty towarzyskie z innymi zwierzętami.

Koty rasy Ragdoll mają miękką, średniej długości sierść, która nie matowieje łatwo. Nie mają też gęstego podszerstka, więc pielęgnacja jest dla nich łatwa. Wymagają jedynie minimalnej pielęgnacji, ale ich sierść można bez problemu szczotkować dwa razy w tygodniu. Zrzucają sierść kilka razy w roku, zwykle na wiosnę i jesienią. Rasa ta łatwo poddaje się szkoleniu i jest bardzo towarzyska. Uwielbiają kontakt z człowiekiem i są otwarte na propozycje.

Ragdoll – mały kot z wielkim charakterem

Ragdoll to mała, przyjazna i czuła rasa kota niskopodłogowego, której początki sięgają lat 60. ubiegłego wieku. Ann Baker z Riverside w Kalifornii stworzyła tę rasę, krzyżując czysto białego bezpańskiego kota z kocurem angorskim. Powstałe w ten sposób kocięta zostały nazwane Ragdollami i są obecnie uważane za popularną rasę ze względu na ich dobry temperament i wygląd.

Koty Ragdoll wyróżniają się dużymi, okrągłymi, głęboko niebieskimi oczami. Ich niebieskie oczy są wynikiem działania genów odpowiedzialnych za ubarwienie punktowe. Na większości wystaw preferowane są koty o bardziej intensywnych odcieniach niebieskiego. Te małe koty są zazwyczaj trzymane w domu i dojrzewają powoli. Lubią towarzystwo człowieka i dobrze dogadują się z psami. Choć większość ragdolli jest łagodna i uwielbia uwagę, mogą być wybredne w kontaktach z ludźmi.

Rasa Ragdoll ma długą historię, wywodzącą się od kota domowego o imieniu Josephine. W latach 60. XX wieku Josephine urodziła miot kociąt, które wyróżniały się spośród innych ras. Koty te miały atrakcyjne umaszczenie i były wyjątkowo czułe. Ich nazwa, „ragdoll”, została zainspirowana zwyczajem kociaków polegającym na podskakiwaniu.

Jak większość kotów, ragdolle są towarzyskie i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. Koty rasy ragdoll lubią towarzystwo człowieka i są bardziej szczęśliwe, gdy mają towarzysza zabaw. Nie oznacza to jednak, że są one niekompatybilne ze sobą – jeśli masz dwa kocięta, Ragdoll będzie o wiele szczęśliwszy z jednym. Jeśli szukasz pojedynczego zwierzęcia, Ragdoll jest idealny.

Ragdoll występuje w ponad 20 różnych kolorach i może osiągnąć wysokość do 13 cali. Samce są nieco większe od samic, ale nadal są bardzo wytrzymałe i muskularne. Koty te są również pokryte miękką, bujną sierścią, która sprawia, że wydają się znacznie większe niż w rzeczywistości. Jeśli masz Ragdolla, upewnij się, że regularnie odwiedza on weterynarza w celu sprawdzenia, czy nie ma infekcji i innych problemów zdrowotnych.

Ragdoll – żywienie i pielęgnacja

Łagodny i piękny kot niskopodłogowy, Ragdoll będzie wspaniałym zwierzęciem domowym. Chociaż ta rasa generalnie nie jest znana z drapania mebli, dobrze jest dać jej małą zabawkę do zabawy. Koty rasy Ragdoll są również podatne na zarażanie się wirusami i innymi chorobami podczas przebywania na zewnątrz. Z tego powodu właściciele kotów tej rasy powinni przestrzegać zasad higieny zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Jednak przestrzeganie kilku podstawowych zasad opieki nad kotem zapewni mu długie i zdrowe życie.

Życie kota rasy Ragdoll wynosi od 13 do 18 lat i chociaż są one zazwyczaj zdrowymi zwierzętami domowymi, są podatne na pewne problemy zdrowotne. Największym problemem zdrowotnym jest kardiomiopatia przerostowa, ale wszystkie koty King i Queen są badane pod kątem zaburzeń genetycznych przed rozmnażaniem i dlatego nie są nosicielami tej choroby. Kontrolowanie wagi kota może również pomóc w zapobieganiu takim problemom, jak infekcje dróg moczowych. Urozmaicone pożywienie pomoże również zapobiec powstawaniu kamieni pęcherza moczowego, które są spowodowane nadmiarem minerałów w organizmie.

Kot rasy Ragdoll jest niezwykle czuły i lubi towarzystwo człowieka. Chociaż są łagodne i słodkie, są również przyjazne i są dobrymi towarzyszami dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że Ragdolle potrzebują własnej przestrzeni i dużo miłości, aby rosnąć zdrowo i szczęśliwie. Nadają się do większości domów i będą dobrymi zwierzętami domowymi zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Plama u kota rasy Ragdoll rozciąga się od oczu do czubka nosa. Nie występuje u nich przebarwienie łzowe. Choć są kotami niewymagającymi, są podatne na kilka chorób dziedzicznych. Niektóre z nich to kardiomiopatia przerostowa, wielotorbielowatość nerek i problemy stomatologiczne.

Ragdoll – potencjalne problemy zdrowotne

Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych związanych z ragdollem jest wielotorbielowatość nerek (PKD). Jest to śmiertelna choroba u kotów, która powoduje powstawanie licznych cyst w nerkach. Wczesne wykrycie PKD jest niezwykle istotne, ponieważ nieleczona choroba może prowadzić do niewydolności nerek. Chociaż kot niskopodłogowy może mieć wiele różnych objawów, pierwszą oznaką choroby jest zazwyczaj utrata wagi, senność i wymioty. Wysoka gorączka, ból brzucha i wymioty są częstymi objawami tej choroby. Wysoka gorączka, spadek apetytu i zmiana apetytu to również oznaki zakażenia. Krew w moczu to kolejna oznaka problemu.

Innym częstym problemem związanym z rasy Ragdolls jest chów wsobny. Ponieważ ponad 45% ich genów pochodzi od jednego kota – o imieniu Daddy Warbucks – rasa ta jest bardzo podatna na choroby dziedziczne. Powoduje to zmniejszenie różnorodności genetycznej w rasie, obniżenie średniej długości życia i mniejsze mioty. Dodatkowo, koty rasowe cierpią z powodu niższego wskaźnika urodzeń i mniejszych miotów, a ich układ odpornościowy jest osłabiony.

Niektóre ragdolle mogą wymagać operacji. Typowe zabiegi chirurgiczne dla ragdolli to kastracja, leczenie zębów i naprawa złamań. Niektóre problemy zdrowotne mogą wymagać specjalnej diety. Na przykład ragdoll z zapaleniem trzustki może wymagać diety wysokotłuszczowej lub niskosodowej, aby zapobiec dalszym komplikacjom. Inne problemy zdrowotne związane z rasy ragdolls to alergie i nadmierne drapanie.

Genetyczne problemy zdrowotne są częstym problemem u wszystkich ras. Zapytaj hodowców o ich dokumentację i czy któryś z ich kotów został przebadany pod kątem chorób genetycznych. Należy unikać hodowców, którzy odmawiają udzielenia informacji genetycznych. Hodowcy muszą również zapewnić, że ich ragdolle są wolne od chorób genetycznych. Aby uzyskać więcej informacji na temat zdrowia rasy Ragdoll, skontaktuj się z renomowanym hodowcą już dziś.

string(15) "sidebar_layouts" 1